איך בוחרים בעצם עורך דין למשפט צבאי?

עבירת חריגה מסמכות בצה"ל

חייל משוחרר שמתלונן על בעיה או עוול שנגרמו לו במהלך שירותו הצבאי – איך יידע מול איזו מערכת משפט עליו לפעול? יש את מערכת המשפט האזרחית, זו שכפופים לה כל בני האדם החיים במדינה, ללא יוצא מן הכלל, ויש את מערכת המשפט הצבאית – זו שכפופים אליה חיילים בכל סוג של שירות. במארה שמדובר באזרח שיש לו עניין פתוח או תביעה כנגד הצבא או מערכת הביטחון – הכתובת שאליה עליו לפנות ללא דיחוי היא עורך דין צבאי. אין מדובר בלובש מדים המשרת בצבא (ייתכן והוא עצמו מבצע שירות מילואים מפעם לפעם, אך שירות זה לא יהיה קשור לייצוגו במשפט המדובר) אלא בעורך דין הבקיא בנבכי מערכת המשפט הצבאית ויוכל לבצע את הפרשנויות הנדרשות, להבין את החוקים המתאימים ולהבין לעומק את הסיטואציה.

חיילים או אזרחים במצבי חיים שונים עלולים למצוא את עצמם בתביעות או דיונים משפטיים מול גורמי הצבא או משרד הביטחון. ייתכן ופציעה שנגרמה לחייל בעת שירותו הצבאי משפיע ונותנת את אותותיה כמה שנים לאחר התרחשותה ובעת שכבר אינו חייל, סיוע לאדם הנפקד משירות סדיר או מילואים או לכזה שכבר הוכרז כעריק, ייצוג של חיילי מילואים בתביעות מול המשטרה הצבאית ועוד. בכל אלה נדרש סיוע צמוד ומקצועי של עורך דין הבקיא בחוקי מערכת המשפט הצבאית ויוכל לסייע ללקוח שלו ולמצוא עבורו את הדרך הטובה ביותר להתמודד עם העניין.

איך בוחרים בעצם עורך דין למשפט צבאי?

בחירה של עורך דין בכל תחום או בכל נושא היא עניין שחייבים להתייחס אליו בכובד ראש וברצינות. כדאי מאד לשים לב לניסיון שיש לעורך הדין בעמידה מול גורמי המשפט הצבאיים, ברמת ההכרות והידע שיש לו בחוקי הצבא בכלל ובנושא הספציפי המדובר בפרט וגם חשוב לדעת האם הוא יעשה כל שביכולתו עבור הלקוח שאותו הוא מייצג. כאשר הלקוח יחוש שעורך הדין יעשה בשבילו כל שביכולתו – הוא יידע שיש מי שדואג לאינטרסים שלו ולא יפקיר אותו, גם אם נדמה שהתיק במצב משפטי בעייתי.

אוכלוסייה נוספת שנחשבת לכפופה למערכת המשפט הצבאית היא אזרחים שחיים בתחומים גאוגרפיים של כיבוש. כל נושא שיש להם עובר דרך הצבא ומערכת הביטחון ולכן עורך דין העוסק בתחומי הצבא והביטחון הוא הכתובת להבין האם יש דברים בגו. אחד הנושאים הנפוצים והמוכרים בארץ הוא הכרה של אגף השיקום במשרד הביטחון בנפגעי פעולות איבה כבנכי צה"ל – על כל המשתמע מכך, כולל מתן הקלות והטבות שונות מטעם המדינה לאחר ההכרה.

חשוב מאד שלא לפעול בפזיזות כאשר יש חשד לקרות עוולה מצד שלטונות הצבא או משרד הביטחון. חשוב לפנות ללא עיכוב אל עורך דין צבאי שמכיר את הנושא ויידע להבין האם בתיק יש ממש או שמא יש דרך אחרת להתמודד עם הטענות.

  עורך דין שי רודה
  עורך דין שי רודה

  כותב המאמר הינו עורך דין פלילי/צבאי שי רודה בעל משרד עורכי דין בת"א המתמחה במשפט הצבאי ופלילי על כל רבדיו. לקבלת ייעוץ מקצועי > 050-2292229

  תוכן עניינים
  עורך דין פלילי שי רודה
  עורך דין שי רודה
  משרד עו"ד צבאי/פלילי שי רודה ניסיון רחב בשני התחומים הנ"ל והוא משלב אותם אינטגרטיבית בצורה שקולה וחכמה בהתייחס לכל מקרה לגופו.

  לייעוץ מעו״ד פלילי? חייגו:

  050-2292229

   מאמרים אחרונים:

   לייעוץ התקשרו – 050-2292229 או השאירו פרטים:

   לייעוץ התקשרו – 050-2292229 או השאירו פרטים:

    דילוג לתוכן