עורך דין שי רודה
זמין 24/7
שד' שאול המלך 8, בית אמות משפט, תל-אביב

לייעוץ התקשרו – 050-2292229 או השאירו פרטים:

  תקיפה בנסיבות מחמירות

  תוכן עניינים

  אנשים שומרי חוק עלולים להיקלע במקרה ובלי כוונה לסיטואציות חריגות וקשות, שמערבות אלימות. כמה מהם אף ימצאו את עצמם בחקירה משטרתית ויואשמו בעצמם בתקיפה. לא מדובר בעניין של מה בכך. מערכות האכיפה והמשפט מחמירות מאוד במקרים של האשמה בתקיפה.

  החוק הישראלי מכיר במורכבות של סיטואציות אלימות. לנסיבות המקרה יש חשיבות רבה בלשון החוק ובעיני בית המשפט, כשהוא בא לדון באשמתו של העומד לדין, ובעונש האפשרי שיוטל עליו.

  מהן עבירות התקיפה השונות?

  עבירת התקיפה הבסיסית קבועה בסעיף 379 לחוק העונשין והיא "תקיפה סתם". לפי סעיף זה, אדם שתוקף את חברו שלא כדין, עונשו עד שנתיים מאסר. סעיף 380 לחוק העונשין מגדיר את עבירת התקיפה הגורמת חבלה ממשית, לפיה אדם התוקף את חברו ובכך גורם לו לחבלה של ממש, עונשו עד שלוש שנות מאסר.

  סעיף 34כד לחוק העונשין מגדיר מהי חבלה – גרימת כאב, ליקוי גופני או מחלה, בין אם אלו קבועים ובין אם הם חולפים. לפי פסיקת בית המשפט, ההגדרה של "חבלה ממשית" היא מרחיבה, וכוללת במרבית המקרים כל חבלה הנראית לעין. 

  בסעיף 381 נקבע שאדם שתוקף את חברו על מנת לבצע פשע, לגנוב דבר או להתנגד למעצר או ללכידה שלו או של זולתו, עונשו עד שלוש שנות מאסר. במידה שביצע תקיפה זו בצוותא, יגדל עונשו ויוכל להגיע לכדי חמש שנות מאסר מאחורי סורג ובריח. 

  בסעיף 382 (א), (ב) ו-(ג) לחוק העונשין מוגדרת העבירה עליה נרחיב במאמר זה, והיא תקיפה בנסיבות מחמירות. לפי סעיף קטן (א), תקיפה סתם לפי סעיף 379 או תקיפה הגורמת חבלה ממשית לפי סעיף 380, אשר בוצעה כאשר היו נוכחים שני אנשים או יותר אשר חברו לשם ביצוע המעשה, דינו של כל אחד מהם יהא הכפלת העונש הקבועה לעבירה לפי סעיף 379 או 380. 

  בסעיף קטן (ב) נקבעת נסיבה מחמירה נוספת, לפיה אדם העובר עבירת תקיפה סתם לפי סעיף 379 כלפי בן משפחתו, לרבות בן זוגו או קטין שאליו הוא אחראי, עונשו יהיה אף הוא כפל העונש הקבוע בסעיף 379.

  בסעיף קטן (ג) נקבע שהעובר עבירת תקיפה הגורמת חבלה ממשית לפי סעיף 380 כלפי בן הזוג שלו, עונשו יהא הכפלת העונש שהיה מקבל לפי סעיף 380 לעבירת התקיפה הגורמת חבלה ממשית. 

  לבסוף, מסדיר סעיף 382א את עבירת תקיפת עובד ציבור, לפיה אדם התוקף עובד ציבור בעת מילוי תפקידו, עונשו עד שלוש שנות מאסר. בנוסף, נקבעות בסעיף נסיבות מחמירות המגדילות את העונש המקסימלי שיוטל על אדם שתוקף עובד ציבור לחמש שנים.

   נסיבות אלה מתקיימות במקרים בהם היה התוקף מצויד בנשק, שהתכוון להכשיל את הנתקף בתפקידו או להפריע לו למלא אותו, שהתקיפה בוצעה בצוותא, או שהעובד שהותקף הוא עובד חירום וטיפל בעת התקיפה באדם שהיה מצוי בסכנת חיים או בסכנה חמורה לשלמות גופו.

  כיצד מוגדרת תקיפה בנסיבות מחמירות?

  כאמור, הנסיבות המחמירות המוגדרות בעבירה הן תקיפה שבוצעה באמצעות שיתוף פעולה בין שני אנשים או יותר – דבר המעיד על התאגדות ותכנון העבירה, וכן תקיפת קרוב משפחה, שלעתים קרובות מתבצעת על רגע יחסי אמון או תלות בין הקורבן לבין התוקף. אין עוררין על כך שמקרים אלה חמורים יותר מתקיפה ספונטנית של אדם זר. 

  לפיכך, מקרי תקיפה אשר בוצעו תחת נסיבות מחמירות פוגעים באופן חמור יותר בערכים שעליהם ביקש המחוקק להגן, כמו שמירה על שלמות הגוף ועל בטחון הציבור. לכן, בחר המחוקק לחוקק עבירה נפרדת עבור מקרים אלה, הלוא היא תקיפה בנסיבות מחמירות.

  הואשמתי בתקיפה בנסיבות מחמירות – מדוע אני זקוק לייצוג משפטי?

  המחוקק בחר להכפיל את העונש המושת על אדם שמואשם בתקיפה בנסיבות מחמירות, על מנת להרתיע אנשים משימוש בכוח כדי לגרום לפגיעה בזולת. לפיכך, סיווג העבירה יכול להשפיע רבות על העונש שיוטל בסופו של דבר על הנאשם. 

  לכן, היעזרות בייעטת וליווי של עורך דין פלילי מקצועי אשר מכיר את ההבדלים הדקים בין תקיפה לפי סעיף 379 או סעיף 380 לחוק העונשין לבין תקיפה בנסיבות מחמירות, עשויה להשפיע באופן דראסטי על עתידו של הנאשם. 

  עורך דין פלילי מנוסה יסייע לכם לבנות קו הגנה נכון כבר בשלביו הראשונים של ההליך הפלילי. ליווי של עורך דין פלילי בשלבי החקירה הראשוניים הוא קריטי, משום שמשקלה של גרסת החשוד הראשונית שנמסרת לחוקר המשטרה מהווה ראייה מרכזית עליה נסמכת התביעה לאורך כל ההליך המשפטי. 

  אודותינו

  לצוות המשרד שלנו ניסיון ארוך שנים בהתמודדות עם כלל סוגי האישומים הפליליים. אנו מלווים את לקוחותינו החל משלביה הראשוניים של החקירה המשטרתית, עובר בשימוע לפני הגשת כתב אישום וניהול ההליך בבית המשפט, וכלה בשלב הערעור, במידה ויש בכך צורך. 

  כל לקוח, בין אם הוא נעדר עבר פלילי ובין אם כבר חווה על בשרו את השלכותיו של ההליך המשפטי הפלילי, זכאי לקבל ייצוג משפטי ראוי. עם צוות משרד איכותי ומנוסה המתמחה ביצירתיות ובחשיבה מחוץ לקופסה בניהול הליכים פליליים, אין כתובת טובה ממשרדנו לחשודים ולנאשמים בעבירות פליליות. 

  הצלחות של עו"ד פלילי שי רודה בתחום עבירות תקיפה וחבלה:

  לייעוץ וייצוג מקצועי השאירו פרטים:

   Picture of עורך דין פלילי שי רודה <br> מומחה למשפט פלילי
   עורך דין פלילי שי רודה
   מומחה למשפט פלילי

   כותב המאמר הינו:
   עורך דין פליל שי רודה מומחה בייצוג חשודים ונאשמים בעבירות חמורות ובמשפט פלילי עם ניסיון רחב של מעל ל15 שנים.

   לייעוץ וייצוג צרו קשר חבל על כל רגע ⚖️

   צור קשר >>>
   לייעוץ וייצוג מקצועי חייגו או השאירו פרטים:
   050-2292229

    עוד בקטגוריה
    תחומי התמחות
    עבירות אלימות ותקיפה כוללות בחובן גם עבירות אלימות במשפחה (אלמ"ב) כלפי בן זוג לרבות הידוע בציבור כבן זוג, ילדים והורים.
    עבירות שוד נחשבות לעבירות היותר חמורות בחוק העונשין, והעונש על עבירת השוד הינו מהחמורים שבעונשים.
    עבירות סמים ועבירות סחר בסמים, ובמיוחד עבירות סמים המכונים "סמים קלים" (קנביס [מריחואנה], חשיש), הינו תחום מרכזי בתיקים פליליים כנגד אנשים נורמטיביים.
    עבירות מין (עבירת אונס, מעשה סדום, מעשה מגונה) הינן מהחמורות שבעבירות, והן מחולקות לכמה קטגוריות
    עבירות הימורים הינם כל הסדר שלפיו ניתן לזכות בכסף, שווה כסף או בטובת הנאה, והזכייה תלויה בניחושו של דבר
    עבירת רצח הינה העבירה הכי חמורה שבחוק העונשין, ולכן העונש על מי שהורשע בעבירת רצח הוא מאסר עולם ועונש זה בלבד.
    דילוג לתוכן