עורך דין שי רודה

זמין 24/7
שד' שאול המלך 8
בית אמות משפט, תל-אביב
עורך דין פלילי שי רודה

לייעוץ התקשרו – 050-2292229 או השאירו פרטים:

לייעוץ התקשרו – 050-2292229 או השאירו פרטים:

עבירות נשק בצבא

תוכן עניינים

לאור המציאות הישראלית הקיימת, כאשר כלי נשק משמשים לפעילות פלילית ולהסלמת האלימות העבריינית והאידיאולוגית כאחד, מגמת בתי הדין הצבאיים להחמיר את הענישה של חיילים בגין עבירות נשק.

מי שלא מתייצב לשירות צבאי על פי צו נקרא משתמט משירות ולא עריק.

המגמה להחמיר בענישת חיילים בגין עבירות נשק באה נוכח נגישותם הקלה והפשוטה לכלי נשק, והעובדה כי מעשים אלה מסכנים את ביטחון הציבור ושלומו, וחותרים תחת ביטחון המדינה.

עבירות נשק בצבא

הגדרה של נשק:

נשק – על פי חוק השיפוט הצבאי, נשק הוא גם חלקים ואביזרים של כלי נשק, תחמושת, חמרי נפץ וציוד לחימה אחר, מכשירים המשמשים כלי עזר לפעולה או להכוונה של נשק, בין שהנשק תקין ובין שהנשק לא תקין.

הוצאת נשק מרשות הצבא:

הוצאת נשק מרשות הצבא מתקיימת גם אם הנשק פיזית לא הוצא מתחומי הבסיס, אלא הוצא ממקום בו הוא צריך היה להיות, מקום הקבע שלו, או הוסתר בבסיס.

ברור כי לצורך הענישה ישנה חשיבות למניע שמאחורי הוצאת הנשק מרשות הצבא. שונה הדבר אם הוצאת הנשק היא מעשה קונדס (נקמה במפקד על רקע התנכלות מצידו) או אם הוצאת הנשק היא לצורך מכירתו לעבריינים.

ענישה על הוצאת נשק מרשות הצבא – על פי סעיף 78 לחוק השיפוט הצבאי: חייל שהוציא נשק שלא כדין מרשות הצבא דינו – עד חמש עשרה (15) שנות מאסר.

שימוש בלתי חוקי בנשק:

עבירה נוספת של נשק, היא שימוש בלתי חוקי בנשק, ומתייחסת למספר אפשרויות – החל בהחזקת הנשק או בהפעלתו בניגוד לפקודות או להוראות הבטיחות (למשל כיוון הנשק לעבר אדם אחר כאיום או משחק בנשק) ועד לירי בנשק שאינו על פי הפקודות או על פי הוראות פתיחה באש (ירי באזור מגורים וכו').

ענישה על שימוש בלתי חוקי בנשק – על פי סעיף 85 לחוק השיפוט הצבאי: חייל שעשה שימוש בלתי חוקי בנשק דינו – עד שנתיים (2) מאסר בפועל; הפעיל את הנשק תוך שימוש בלתי חוקי דינו – עד שלוש (3) שנים מאסר בפועל.

חשוב מאוד לדעת: לפני חקירה במצ"ח בגין כל עבירת נשק, יש להתייעץ עם עורך דין צבאי אשר מתמחה במשפט הצבאי והפלילי. עורך דין צבאי מקצועי ייעץ לך כיצד לנהוג בחקירה פלילית המתנהלת נגדך במצ"ח, ובכך עשויה להימנע ממך עוגמת נפש בעתיד. עורך דין צבאי מקצועי יכול למנוע את מעצרך, והכי חשוב, עורך דין צבאי מקצועי יכול למנוע אף את הגשת כתב האישום נגדך ורישום פלילי בעתיד.

 

אולי יעניין אותך גם :

עבירת עריקות |  רישום פלילי מופחת | עבירות ביזה | מתן דגימת שתן | סמים בצבא | חריגה מסמכות | חיפוש בטלפון | פסקי דין בתחום המשפט הצבאי

לייעוץ וייצוג מקצועי השאירו פרטים:
עורך דין צבאי שי רודה <br> מומחה למשפט צבאי
עורך דין צבאי שי רודה
מומחה למשפט צבאי

כותב המאמר הינו:
עורך דין צבאי שי רודה מומחה בייצוג חיילים, קצינים ואנשי צבא במשפט צבאי מול בית הדין עם ניסיון רחב של מעל ל15 שנים.

לייעוץ וייצוג צרו קשר חבל על כל רגע ⚖️

צור קשר >>>
לייעוץ וייצוג מקצועי חייגו או השאירו פרטים:
עוד בקטגוריה
תחומי התמחות