עורך דין שי רודה
זמין 24/7
שד' שאול המלך 8, בית אמות משפט, תל-אביב
עורך דין פלילי שי רודה
עורך דין פלילי שי רודה

לייעוץ התקשרו – 050-2292229 או השאירו פרטים:

  תקיפה בן או בת זוג

  תוכן עניינים

  בחוק העונשין, התשל"ז – 1977 (להלן – חוק העונשין), קבועות מספר עבירות תקיפה, כאשר עבירת תקיפה סתם נחשבת לקלה ביותר ביניהן. יחד עם זאת, תקיפה בתוך המשפחה, לרבות תקיפת בן או בת זוג נחשבת לנסיבה מחמירה, המובילה להכפלתו של העונש אשר מוטל על התוקף. 

  במאמר זה נסביר על עבירות התקיפה הקבועות בחוק העונשין, על ההשפעה שעלולה להיות לתקיפת בן או בת זוג על העונש שמוטל על הנאשם ועל ההתמודדות עם תלונה על תקיפת בן או בת זוג. 

  מהי תקיפה?

  סימן ח' לחוק העונשין מסדיר את עבירות התקיפה השונות. בסעיף 378 לחוק העונשין מוגדר מהי תקיפה. לפי סעיף זה, במידה שאדם הכה אדם אחר, נגע בו, דחף אותו או הפעיל כוח על גופו בכל דרך אחרת, בין אם במישרין ובין אם בעקיפין, ללא הסכמתו או באמצעות הסכמה שהושגה במרמה, הרי שהוא תקף אותו. 

  בנוסף לכך, מסביר הסעיף מהי משמעותו של המונח העמום "הפעלת כוח", וקובע שהפעלה של חשמל, גז, אור, ריח, חום, או כל חומר או דבר אחר כנגד אדם אחר נחשבת להפעלת כוח, במידה שהפעילו אותם באופן שיש בו כדי לגרום לנזק או לאי נוחות. 

  כלומר, החוק מגדיר בהרחבה את עבירת התקיפה, ולא נדרש שיהיה כל מגע פיזי בין התוקף לבין הקורבן, כל עוד התקיפה בוצעה ללא הסכמת הקורבן או בהסכמה שהושגה ברמייה. בנוסף, היסוד הנפשי הנדרש לשם הרשעה בתקיפה הוא מודעות הנאשם לטיב מעשיו בלבד, גם אם לא התכוון לגרום לתוצאה הקשה. 

  מהן עבירות התקיפה השונות?

  בסעיף 379 לחוק העונשין מוגדרת עבירת התקיפה הקלה ביותר, הלוא היא תקיפה סתם. לפי סעיף זה, אדם שתוקף את חברו שלא כדין צפוי לעונש מקסימלי של שנתיים מאחורי סורג ובריח. 

  בסעיף 380 לחוק העונשין קבועה עבירה חמורה יותר – תקיפה הגורמת חבלה ממשית. לפי עבירה זו, אדם שתוקף את חברו ובשל כך גורם לו חבלה של ממש, עונשו יגיע עד לכדי שלוש שנות מאסר.

  בסעיף 381 מוגדרות תקיפות שונות נוספות. בהתאם לסעיף זה, אדם המבצע תקיפה כדי לבצע פשע, כדי לגנוב דבר או כדי להתנגד למעצרו או למעצר זולתו, דינו שלוש שנות מאסר. במידה ושני אנשים או יותר ביצעו תקיפה כאמור לעיל בצוותא, דינו של כל אחד מהם עד חמש שנות מאסר.

  בסעיף 382א לחוק העונשין קבועה עבירת תקיפת עובד ציבור. לפי הסעיף הנדון, אדם שתקף עובד ציבור והתקיפה הייתה קשורה למילוי חובתו או תפקידו של הקורבן, דינו שלוש שנות מאסר. 

  בנוסף, אדם אשר תקף עובד חירום כאשר הוא מטפל באדם שנמצא בסכנת חיים או בסכנה חמורה לשלמות גופו, וכן אדם שהתכוון להכשיל את עובד הציבור במילוי תפקידו, שהיה מצויד בכלי נשק או שביצע את התקיפה בצוותא, עונשו יגיע עד לחמש שנות מאסר. 

  בסעיף 382 לחוק העונשין קבועה עבירת התקיפה בנסיבות מחמירות, שהעונש הקבוע בצדה הוא כפל העונש על אותה התקיפה, אלמלא התבצעה תחת הנסיבות המחמירות.

  הנסיבה המחמירה הראשונה שנקבעה בסעיף זה היא תקיפה לפי סעיף 379 או 380 לחוק העונשין אשר מבוצעת בצוותא, כלומר על ידי שני אנשים או יותר. הנסיבה השנייה אשר רלוונטית למאמר זה, היא תקיפת בן משפחה, לרבות בן או בת זוג. 

  אדם שתקף את בן או בת זוגו "תקיפה סתם" לפי סעיף 379, עונשו המקסימלי יהיה ארבע שנות מאסר, ואדם שתקף את בן או בת זוגו וגרם בכך לחבלה ממשית לפי סעיף 380, עונשו יוכל להגיע אף לשש שנות מאסר. 

  אם כן, כאשר מדובר בתקיפת בן או בת זוג, ההבדל בין תקיפה סתם לבין תקיפה הגורמת חבלה ממשית עלול להגיע לכדי שנתיים נוספות מאחורי סורג ובריח. 

  כיצד יסייע לי עורך דין פלילי להקטין את העונש המוטל עלי?

  בפסיקה פורש המונח "חבלה ממשית" בהרחבה, כך שגם פעולות שנעשו אך לשם שעשוע וגרמו לחבלה קלה נופלות תחת קטגוריה זו. למשל, גרימת נקע נחשבת לגרימת חבלה ממשית, שכן ניתן לראות את החבלה בעין בלתי מזוינת. 

  לא זו אף זו, כאשר מדובר בעבירות אלימות במשפחה כגון תקיפת בן או בת זוג, נוטות רשויות אכיפת החוק להתייחס למקרי תקיפה בחומרה יתירה, באופן העלול לגרום לכך שסעיף האישום כנגד התוקף לא יתאים למעשיו בפועל.

  גישה זו מצד רשויות אכיפת החוק היא תולדה של מכת המדינה שבמסגרתה נשים רבות נפלו קורבן לאלימות מצד בני זוגן, ורצון המשטרה למגר תופעה זו. לכן, הצד שנתפס כתוקפן בסיטואציה נמצא מראש בעמדת נחיתות. 

  במקרים כאלה, ישנה חשיבות עליונה בקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין פלילי מומחה הבקיא בחוק הפלילי בשלב מוקדם ככל האפשר – רצוי מיד לאחר הגשת התלונה במשטרה על ידי בן או בת הזוג. 

  עורך דין פלילי יוכל לסייע לכם להציג את גרסתכם באור החיובי ביותר כבר בשלביה הראשונים של החקירה המשטרתית. הצגת גרסה ראשונית קוהרנטית ואמינה למשטרה חשובה מאין כמותה, שכן, גרסת החשוד הראשונית מהווה ראיית מפתח עבור התביעה. 

  אודותינו

  למשרדנו ניסיון רב שנים במתן ייעוץ משפטי לחשודים ונאשמים בעבירות פליליות ובליווי וייצוג משפטי החל משלב הגשת התלונה, דרך ליווי חשודים בחקירות משטרתיות וייצוגם בבית המשפט, וכלה בהגשת ערעור וייצוג המערערים, במידה ואלה נדרשים. 

  אנו מאמינים שכל לקוח ראוי לקבל את הייצוג המשפטי המיטבי, בין אם הוא נעדר עבר פלילי ובין אם לא מדובר בהתמודדות הראשונה שלו עם מערכות אכיפת החוק. 

  לייעוץ וייצוג מקצועי השאירו פרטים:

   עורך דין פלילי שי רודה <br> מומחה למשפט פלילי
   עורך דין פלילי שי רודה
   מומחה למשפט פלילי

   כותב המאמר הינו:
   עורך דין פליל שי רודה מומחה בייצוג חשודים ונאשמים בעבירות חמורות ובמשפט פלילי עם ניסיון רחב של מעל ל15 שנים.

   לייעוץ וייצוג צרו קשר חבל על כל רגע ⚖️

   צור קשר >>>
   לייעוץ וייצוג מקצועי חייגו או השאירו פרטים:
   050-2292229

    עוד בקטגוריה
    תחומי התמחות
    עבירות אלימות ותקיפה כוללות בחובן גם עבירות אלימות במשפחה (אלמ"ב) כלפי בן זוג לרבות הידוע בציבור כבן זוג, ילדים והורים.
    עבירות שוד נחשבות לעבירות היותר חמורות בחוק העונשין, והעונש על עבירת השוד הינו מהחמורים שבעונשים.
    עבירות סמים ועבירות סחר בסמים, ובמיוחד עבירות סמים המכונים "סמים קלים" (קנביס [מריחואנה], חשיש), הינו תחום מרכזי בתיקים פליליים כנגד אנשים נורמטיביים.
    עבירות מין (עבירת אונס, מעשה סדום, מעשה מגונה) הינן מהחמורות שבעבירות, והן מחולקות לכמה קטגוריות
    עבירות הימורים הינם כל הסדר שלפיו ניתן לזכות בכסף, שווה כסף או בטובת הנאה, והזכייה תלויה בניחושו של דבר
    עבירת רצח הינה העבירה הכי חמורה שבחוק העונשין, ולכן העונש על מי שהורשע בעבירת רצח הוא מאסר עולם ועונש זה בלבד.
    דילוג לתוכן