עורך דין שי רודה
זמין 24/7
שד' שאול המלך 8, בית אמות משפט, תל-אביב

לייעוץ התקשרו – 050-2292229 או השאירו פרטים:

  משפט צבאי

  תוכן עניינים

  במסגרת הצבא עבירות של חיילים וקצינים מתנהלות תחת חוקי המשפט הצבאי החלים בצה"ל. מדובר במסגרת שגם בה חשוב שהחיילים ובני משפחותיהם יכירו מקרוב את הזכויות העומדות לרשותם.

  מהו משפט צבאי?

  מדובר במשפט הנוגע לפעולות הצבא ובכך על אלו המשרתים במסגרתו. ישנם מקרים והמשפט הצבאי אף חל על תושבים הנמצאים תחת קיומו של ממשל צבאי או תחת מצב של כיבוש.

  מדובר במערכת הנפרדת מהמשפט האזרחי הרגיל והיא קיימת כמעט בכל מסגרות הצבא בעולם. החריגה בנושא זה היא גרמניה שבה בוטל המשפט הצבאי לאחר מלחמת העולם השנייה.

  במסגרת המשפט צבאי ניתן להבחין כמובן במקרים הנוגעים לתחום הפלילי שבו חיילים עומדים לדין בגין עבירות שעשו. חלק אחר מהמקרים נוגעים לתחום המשמעתי ואין להם ביטוי או התייחסות כעבירות במישור האזרחי.

  על מי חל חוק השיפוט הצבאי?

  חוק המשפט הצבאי חל על המשרתים בצה"ל והוא מתקיים במסגרת חוק השיפוט הצבאי מ-1955. החוק מעניק סמכות לבתי הדין הצבאיים שבהם יושבים קצינים שהוסמכו לכך – חלקם ללא השכלה משפטית וביניהם גם קצינים להם השכלה משפטית מהמישור האזרחי, בנוגע לעבירות המבוצעות על ידי אלו המשרתים בצה"ל.

  במישור המשמעתי חיילים עומדים למשפט בגין מקרים הנוגעים לתלונות שהגיעו מהמשטרה הצבאית, לרוב בגין התרשלות בהופעה התקנית של החייל באזרחות, במקרים חמורים של הפקרת נשק וכאשר מדובר במקרים חמורים אחרים של אלימות, סירובי פקודה ועוד.

  חשוב כמובן להדגיש שקיומם של משפטים צבאיים בזמן שירותנו בצה"ל אין בהם כל קשר להשפיע על המשך חיינו האזרחיים ובכך שום גוף לא יקבל ואף לא יוכל לדרוש מצה"ל מידע האם אותו אדם עמד למשפט צבאי בזמן שירותו? בנוסף לכך, משפט צבאי משמעתי במסגרת היחידה, אין בו להוות משקל רב ומשמעותי עבור חיילים אשר שואפים לתפקידי קצונה, וקיום של משפט כזה אינו פוסל לחיילים בצורה גורפת  קריירה אפשרית כקצינים בצה"ל.

  מהן זכויות החיילים במסגרת צה"ל?

  גם כאן חשוב לציין כי אפשר לעמוד על זכויות החיילים בצה"ל, לבטח אם הם עומדים למשפט צבאי בדין פלילי. על החייל להכיר בעובדה שגם כאן, כמו באזרחות, שמורה לו חפותו עד שיוכח אחרת, כשעל התביעה הצבאית להוכיח האשמה. הן לנאשם ולהן לתביעה מתאפשר לעשות שימוש בעדים על מנת שיוכלו לשפוך אור אודות המקרה הנידון.

  הנאשם רשאי כמובן לשכור לעצמו ייעוץ עם עורך דין צבאי בנושא משפט הצבאי אתו אף יוכל להתכונן לחקירה של התביעה במסגרת המשפט. במקרה ומוטלת האשמה על החייל, רשאי הוא יחד עם עורך דינו, לערער אודות הפסיקה לבית הדין הצבאי לערעורים.

  שיפוט במסגרת דין משמעתי בצה"ל

  בהליך של שיפוט במסגרת דין משמעתי בצה"ל, לרוב יעשה הדבר בפני מפקדו של החייל וזאת לאחר שהוגשה נגדו תלונה באמצעות טופס 630. חשוב לדעת שבדין משמעתי זה אין לחייל האפשרות לעשות שימוש בייצוג של עורך דין מטעמו. בדיון מול המפקד מתאפשר לחייל הנאשם להשמיע את גרסתו במלואה, ולבחון את הראיות אם סיפק כאלו ובכך יוכל הקצין להכריע בשאלת אשמת החייל.

  ייעוץ עם עורך דין בנושא משפט צבאי

  משרדו של עורך דין צבאי שי רודה ממוקם מרכז העיר תל אביב, בבניין המשרדים "בית אמות משפט" מרחק הליכה מבית משפט השלום והמחוזי של תל אביב, פרקליטות תל אביב ומשאר מוסדות השלטון. במקרים דחופים ניתן ליצור קשר עם עו"ד צבאי שי רודה באמצעות:

  לקט עיתונות – משפט צבאי

   

  לייעוץ וייצוג מקצועי השאירו פרטים:

   Picture of עורך דין צבאי שי רודה <br> מומחה למשפט צבאי
   עורך דין צבאי שי רודה
   מומחה למשפט צבאי

   כותב המאמר הינו:
   עורך דין צבאי שי רודה מומחה בייצוג חיילים, קצינים ואנשי צבא במשפט צבאי מול בית הדין עם ניסיון רחב של מעל ל15 שנים.

   לייעוץ וייצוג צרו קשר חבל על כל רגע ⚖️

   צור קשר >>>
   לייעוץ וייצוג מקצועי חייגו או השאירו פרטים:

    עוד בקטגוריה
    תחומי התמחות
    דילוג לתוכן