עורך דין שי רודה
זמין 24/7
שד' שאול המלך 8, בית אמות משפט, תל-אביב

לייעוץ התקשרו – 050-2292229 או השאירו פרטים:

  שיפוט אזרחי במסגרת צבאית

  תוכן עניינים

  כל נושא השיפוט הצבאי הוא בעיני אנשים רבים מעט עמום. כולנו יכולים לחשוב על מקרים בהם לא ברור מי צריך לשפוט את החייל – בית הדין הצבאי או בית הדין האזרחי. האם בכל מקרה של עבירה בצבא על החייל להישפט במסגרת צבאית? מה זה שיפוט אזרחי המסגרת צבאית? המאמר הבא ינסה לעסוק באופן כללי בנושאים אלו, אולם חשוב לציין כי המאמר לא מתיימר להכיל נתונים מדויקים מבחינה משפטית ולכן בכל מקרה של עבירה או חשש לעבירה – יש לפנות לגורמים המוסמכים המתאימים.

   

  שיפוט אזרחי במסגרת צבאית

  הכוונה בשיפוט אזרחי במסגרת צבאית היא לשיפוט שנעשה על ידי בית הדין ה"רגיל" דהיינו, אזרחי. אולם, כמו שרבים שמעו, בצחוק או ברצינות, חייל הוא מעין "רכוש צה"ל" (אני מודה, עדיין אין לי מושג אם זה כינוי או ביטוי כתוב) ולכן ניתן להניח כי בכל מקרה של עבירה הנעשית על ידי חייל, ניתן לשופטו על ידי משפט צבאי. אולם, קיימים מקרים בהם אין לבית הדין הצבאי עניין "צבאי" בעבירה ולכן ייתכן כי הוא יבחר להעביר את החייל למשפט אזרחי ולא למשפט צבאי.

  איך משיגים שיפוט אזרחי במסגרת צבאית - שי רודה עורך דין צבאי מומחה

  משפט צבאי זכויות

  כאמור, אינני משפטנית ולכן אני לא מכירה את הדין הצבאי. אולם, פעמים רבות ניתן להתייעץ על גורמים בסנגוריה הצבאית ואף עם גורמים אזרחיים המבינים בכך. אני לא מאחלת לאף אחד לעבור עבירה בכלל, אולם כאשר קורה שהחייל עבר עבירה, חושב ואף רצוי לברר מהם זכויותיו דרך המידע הנגיש לציבור מטעם גורמים צה"ליים. למי ללכת? טוב, קיימים שני סוגים של אנשי מקצוע שניתן לפנות אליהם באופן כללי: עורך דין צבאי המשרת בצבא ככזה ועורך דין פלילי או אזרחי אשר איננו משרת בצבא, אך מוסמך או מוכשר לדין הצבאי. לעיתים, חייל יעדיף להיות מיוצג על ידי עו"ד צבאי אזרחי.

   

  אחת מן השאלות הקשות: האם להודות ישר בעבירה?

  להיות העת משפט צבאי מודה בעובדות היא סיטואציה לא פשוטה ללא ספק. אולם, אני מניחה כי בדומה לדין האזרחי, הקושי תלוי בחומרת החשד או העבירה. לכן, עניין זה רק מחזק את הצורך במציאת עו"ד מתאים ובהתייעצות מושכלת. אם אתם צעירים ויש לכם את מי לקחת להתייעצות – מה טוב. אם לא, נסו להשיג מידע מושכל בעזרת חברים או מכרים.

   

  המסקנה העיקרית העולה מן המאמר הזה היא שיש להשתדל כמובן לא לעשות עבירות ואם כבר, אז להתייעץ עם גורמי מקצוע על מנת להבין את התהליך, הזכויות וכדומה. למזלנו, אנחנו חיים בעידן שיש בו מספיק מידע מגורמים מהימנים גם באינטרנט שניתן להיעזר בו כרקע כללי לסוגיות שונות, לכן ניתן כמובן להשתמש גם בו, אולם בזהירות. בהצלחה, היו בטוחים והיזהרו מעבירת עבירות.

   

  עשוי לעניין אתכם גם: עבירות תנועה בצבא | סמים בצבא | עבירות נשק בצבא

  לייעוץ וייצוג מקצועי השאירו פרטים:

   Picture of עורך דין צבאי שי רודה <br> מומחה למשפט צבאי
   עורך דין צבאי שי רודה
   מומחה למשפט צבאי

   כותב המאמר הינו:
   עורך דין צבאי שי רודה מומחה בייצוג חיילים, קצינים ואנשי צבא במשפט צבאי מול בית הדין עם ניסיון רחב של מעל ל15 שנים.

   לייעוץ וייצוג צרו קשר חבל על כל רגע ⚖️

   צור קשר >>>
   לייעוץ וייצוג מקצועי חייגו או השאירו פרטים:

    עוד בקטגוריה
    תחומי התמחות
    דילוג לתוכן