עורך דין שי רודה
זמין 24/7
שד' שאול המלך 8, בית אמות משפט, תל-אביב
עורך דין פלילי שי רודה
עורך דין פלילי שי רודה

לייעוץ התקשרו – 050-2292229 או השאירו פרטים:

  הזכות לשימוע פלילי

  תוכן עניינים

  לא פעם נתקלתם במושג "שימוע" או "הזכות לשימוע" או אפילו "הזכות לטיעון" בהיבט של הדין הפלילי או בכל היבט אחר. המשמעות של הזכות לשימוע הינה זכותו של מי שעומד להיפגע מהחלטה של רשות ציבורית, להשמיע את דברו בטרם תתקבל החלטה בעניינו. הזכות לשימוע הינה זכות שקיבלה מעמד חקיקתי, ואינה נגזרת עוד רק מזכות לטיעון הטבעית.

  הרקע למתן הזכות לשימוע פלילי:

  הרקע למתן הזכות לשימוע פלילי בא לתוככי המשפט עוד מהתנ"ך, מספר בראשית. כשאדם אכל מפרי העץ אשר בתוך הגן, כאשר נאסר עליו לאכל ממנו ולגעת בו "פן תמותון", אלוהים שאל אותו "המן העץ, אשר ציותיך לבלתי אכל ממנו אכלת" (פרק ג', פסוק יא'). נשאלת השאלה, מדוע אלוהים שאל את אדם, אם אכל מן העץ שהוא אסר עליו לאכול ממנו, למרות שידע את התשובה – הרי אלוהים הוא כל יודע. והתשובה לשאלה היא "הזכות לשימוע פלילי", אלוהים רצה לשמוע את דבריו של אדם בטרם יעניש אותו על מעשיו. ומכאן באה אלינו הזכות לשימוע, מה שטוב לאלוהים טוב גם לרשות הציבורית.

  מהי הזכות לשימוע פלילי?

  חשוד שנחקר במשטרה על עבירת פשע (עבירה שהעונש הקבוע בצידה מעל 3 שנים), וחומר החקירה הועבר לתביעות או לפרקליטות, בטרם יוגש כנגדו כתב אישום, יש לאפשר לו להשמיע את טענותיו ולנסות לשכנע את התובע או הפרקליט שעומד להגיש כתב אישום כנגדו, מדוע יש להימנע מהגשת כתב אישום כנגדו.

  כאמור, המשמעות של הזכות לשימוע פלילי היא שדברו של הנפגע יישמע בטרם תתקבל החלטה בעניינו, מה שעומד בבסיס הדבר הוא חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, שלפי פרשנות של בית המשפט העליון, על רשות ציבורית לפעול כלפי החשוד בהגינות ולהעניק לו הזדמנות להשמיע את דברו.

  סעיף 60א לחוק הדין הפלילי:

  לפי סעיף 60 א לחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב], התשמ"ב-1982, חייבת הרשות אליה הועבר חומר החקירה בעניינו של החשוד, לשלוח לו הודעה בכתב, בהודעה תציין את כתובתה של הרשות שאליה ניתן לפנות לבירורים והצגת טיעונים.

  החשוד רשאי לפנות בכתב אל אותה רשות תוך 30 ימים, בבקשה מנומקת מדוע להימנע מהגשת כנגדו כתב אישום או כתב אישום בעבירה פלונית.

  חשוב לדעת: לפני הגשת בקשה לרשות, מדוע להימנע מהגשת כתב אישום, יש להיוועץ ב עו"ד פלילי שמתמחה בתחום הפלילי. היות וזו הזדמנות אחת ואין מקצה שיפורים, עו"ד פלילי ינצל הזמנות זו בצורה טובה יותר, ובכך יכול למנוע ממך הרבה עוגמת נפש בעתיד.

  לייעוץ וייצוג מקצועי השאירו פרטים:

   Picture of עורך דין פלילי שי רודה <br> מומחה למשפט פלילי
   עורך דין פלילי שי רודה
   מומחה למשפט פלילי

   כותב המאמר הינו:
   עורך דין פליל שי רודה מומחה בייצוג חשודים ונאשמים בעבירות חמורות ובמשפט פלילי עם ניסיון רחב של מעל ל15 שנים.

   לייעוץ וייצוג צרו קשר חבל על כל רגע ⚖️

   צור קשר >>>
   לייעוץ וייצוג מקצועי חייגו או השאירו פרטים:
   050-2292229

    עוד בקטגוריה
    תחומי התמחות
    עבירות אלימות ותקיפה כוללות בחובן גם עבירות אלימות במשפחה (אלמ"ב) כלפי בן זוג לרבות הידוע בציבור כבן זוג, ילדים והורים.
    עבירות שוד נחשבות לעבירות היותר חמורות בחוק העונשין, והעונש על עבירת השוד הינו מהחמורים שבעונשים.
    עבירות סמים ועבירות סחר בסמים, ובמיוחד עבירות סמים המכונים "סמים קלים" (קנביס [מריחואנה], חשיש), הינו תחום מרכזי בתיקים פליליים כנגד אנשים נורמטיביים.
    עבירות מין (עבירת אונס, מעשה סדום, מעשה מגונה) הינן מהחמורות שבעבירות, והן מחולקות לכמה קטגוריות
    עבירות הימורים הינם כל הסדר שלפיו ניתן לזכות בכסף, שווה כסף או בטובת הנאה, והזכייה תלויה בניחושו של דבר
    עבירת רצח הינה העבירה הכי חמורה שבחוק העונשין, ולכן העונש על מי שהורשע בעבירת רצח הוא מאסר עולם ועונש זה בלבד.
    דילוג לתוכן