עורך דין שי רודה
זמין 24/7
שד' שאול המלך 8, בית אמות משפט, תל-אביב
עורך דין פלילי שי רודה

לייעוץ התקשרו – 050-2292229 או השאירו פרטים:

  זיוף גימלים וימי מחלה בצבא

  תוכן עניינים

  זיוף גימלים בצבא

  במהלך שנות הלימודים בבית הספר, תלמידים רבים מביאים פתק מהורים על מחלה שלא הייתה. במהלך הלימודים בחטיבה או בתיכון הדבר עשוי להתפרש כמשובת נעורים, אך בצבא ניסיון להערים על המפקד ולטעון למחלה או לזייף גימלים יכול לגרור עונשים כבדים.

  במאמר זה תגלו את ההשלכות שיכולות להיות למקרה של זיוף גימלים בצבא, מה חוק השיפוט הצבאי אומר על מקרה זה, וכן מי יכול לסייע לכם אם הועמדתם לדין על עברה זו?

  מהי החקיקה בנושא זיוף ימי מחלה?

  קבלת אישור על מחלה מתבצעת באמצעות פנייה למרפאה. אם אכן התקבלה טענתכם למחלה, תקבלו גימלים / ימי מחלה באמצעות מסמך מרופא צבאי, רופא אזרחי או מבית החולים שבו נבדקתם או התאשפזתם.

  זיוף של מסמך זה המכונה "גימל" עשוי להוביל לקנסות ולעונשי מאסר. על פי חוק השיפוט הצבאי – סעיף 105 עבירה במסמך צבאי חייל שמוסר ידיעה כוזבת במסמך הנוגע לצבא… מתוך כוונה להטעות או להעלים…

  דינו- מאסר שלוש שנים".

  לכן אם יתפסו אתכם על עבירה של זיוף גימלים, חשוב להיוועץ בעורך דין מנוסה כדי להציג את טענותיכם בצורה הנכונה. קיים חוק נוסף עליו עובר חייל בצה"ל שזייף מסמך. מדובר בחוק העונשין סעיף 418 הקובע את עונשו של אדם המשתמש במסמך רשמי מזויף.

  העונש על זיוף גימלים

  למרות הקבוע בחוק כי דינו של מזייף גימלים יכול להגיע לשלוש שנות מאסר, חשוב לדעת כי כאשר מגיעים לחקירה צבאית הנוגעת לזיוף גימלים יש דרך להתגונן. ראשית, תקבלו זימון לחקירת מצ"ח בעקבות זיוף גימלים. בזמן שאתם מכינים את עצמכם לחקירה, אתם יכולים לקבל עזרה מעורך דין ולמזער את העונש.

  זיוף של גימלים למשך זמן הנמוך מחודש עשוי לגרור דיון משמעתי ביחידה, ולא להגיע להגשה של כתב אישום מלא. אם זייפתם את הגימלים תקופה ארוכה יותר, אתם מסתכנים בהגשת כתב אישום בפועל. נוסף על כך, יש משמעות למסמך המזויף. אם המסמך נראה כמסמך רשמי של רופא בבית חולים, העונש עשוי להיות על פי חוק העונשין האזרחי ולא רק החוק הצבאי שהוזכר לעיל. זיוף של מסמך אזרחי יכול להוביל לעונשי מאסר ורישום פלילי שיכול להשפיע עליכם לאורך שנים רבות באזרחות.

  יש הרואים זאת רק כזיוף ימי מחלה, אך בפועל מדובר במסמך שיש לו משמעות משפטית, ולכן הענישה כבדה כל כך. אם הוגש נגדכם כתב אישום על זיוף גימלים ולא פניתם לייעוץ עם עו"ד פלילי עדיין לא מאוחר מדי.

  ההשלכות של רישום פלילי באזרחות

  רישום פלילי נמצא בתיק האישי שלכם לכל החיים. ישנן משרות שלעולם לא תוכלו להתקבל אליהן הדורשות תעודת יושר. עבירת זיוף בצבא עשויה להשפיע עליכם גם בקבלה לרשויות עירוניות, לשירות ביטחון ואפילו למשרות בדרגות נמוכות יותר בחברות הייטק וחברות נוספות במשק. לכן, עליכם להימנע ככל האפשר מרישום פלילי, ולנסות לכוון לכך שהעונש על זיוף גימלים יהיה משמעתי בלבד, בתוך היחידה, תוך הצגת הסיפור המלא שעשוי להקל עליכם. סיטואציה משפחתית, עברה חד־פעמית וטיעונים נוספים שיוצגו במקצועיות יוכלו לסייע בכך.

  ייעוץ עם עורך דין צבאי פלילי בנושא זיוף ימי מחלה / גימלים.

  היות ולא מדובר רק בעבירת משמעת, אלא במקרה של עברה פלילית, כל המתקה של סעיפי האישום וחומרת העונש יוכלו להקל עליכם.

  חשוב לדעת גם כי התערבות של עו"ד צבאי פלילי בשלבים המוקדמים של החקירה יכולה למנוע הגשת כתב אישום. לכן, גם אם נקראתם רק לחקירה פנימית על עבירת משמעת, התייעצו קודם כל עם עורך דין ומנעו החמרה של הסיטואציה. על פי החוק אתם זכאים לייצוג של עו"ד המתמחה בעבירות צבאיות, אל תוותרו על כך.

  במידה וחוויתם רשלנות רפואית בצבא, מומלץ להיוועץ עם עו"ד צבאי ובנוסף לזאת עם עורך דין רשלנות רפואית מומחה, חיילים רבים נדחקים לעיתים להוציא / לזייף גימלים וימי מחלה עקב טיפולים רשלניים לצערנו מהצוות הרפואי, לכן מומלץ במקרים אלו לבדוק זכאותכם לתביעת פיצויים.

  הצלחות של עו"ד שי רודה בתחום זיוף גימלים וימי מחלה בצבא:

  לייעוץ וייצוג מקצועי השאירו פרטים:

   Picture of עורך דין צבאי שי רודה <br> מומחה למשפט צבאי
   עורך דין צבאי שי רודה
   מומחה למשפט צבאי

   כותב המאמר הינו:
   עורך דין צבאי שי רודה מומחה בייצוג חיילים, קצינים ואנשי צבא במשפט צבאי מול בית הדין עם ניסיון רחב של מעל ל15 שנים.

   לייעוץ וייצוג צרו קשר חבל על כל רגע ⚖️

   צור קשר >>>
   לייעוץ וייצוג מקצועי חייגו או השאירו פרטים:

    עוד בקטגוריה
    תחומי התמחות
    דילוג לתוכן