עורך דין שי רודה
זמין 24/7
שד' שאול המלך 8, בית אמות משפט, תל-אביב
עורך דין פלילי שי רודה
עורך דין פלילי שי רודה

לייעוץ התקשרו – 050-2292229 או השאירו פרטים:

  עבירות כלכליות

  תוכן עניינים

  מהן עבירות כלכליות?

  עבירות כלכליות הן עבירות פליליות הנוגעות בכל סוג של אי עמידה בתנאי ובכללי אחד ההגבלים הפיננסיים הקבועים בחוק הישראלי. עבירות כלכליות כוללות את כל סוגי עבירות המס, עבירות הונאה לסוגיהן השונים, עבירות פיננסיות בשוקי ההשקעות כמו מניות או מט"ח וכיוצא באלה.

  עבירות כלכליות ידועות גם בשם עבירות צווארון לבן, כינוי הנובע מהכינוי לעובדים במקצועות הכלכליים, עובדי צווארון לבן.

  סוגי עבירות כלכליות

  עבירות כלכליות הן תחום מגוון מאוד. ניתן לחלק אותן בצורה גסה לשני סוגי עבירות עיקריים. הסוג הראשון הוא שימוש באמצעים עסקיים לגיטימיים לכאורה על מנת להרוויח יותר או להתחמק מתשלומים מסוימים. תחת סוג זה של עבירות ניתן למנות בין היתר:

  • העלמת מס
  • הונאות
  • מעילה בכספים
  • הנפקת חשבוניות שקריות
  • עבירות בניירות ערך
  • עבירות בשוק ההון 
  • סחר במידע פנימי או ביצוע פעולות על סמך מידע פנימי
  • העברות כספים באופן לא תקין בין גופים ואנשים.

  כמובן שכל עבירה שנמנתה לעיל כוללת מגוון רחב של מעשים, וקיימות דוגמאות נוספות למקרים היכולים ליפול תחת הקטגוריות של עבירות כלכליות.

  הסוג השני של עבירות כלכליות הוא מעשה הנועד להכשיר כסף שמקורו בעבירות חמורות יותר, והכנסתו למעגל הפיננסי ככסף לגיטימי. מעשה זה ידוע כהלבנת הון, וגם הוא נחשב למעשה כסוג של עבירה כלכלית, ויש בו הרבה מיסודות המרמה העומדים בבסיס העבירות הכלכליות.

  הימנעות מעבירות כלכליות

  עבירות כלכליות נעשות במקרים מסוימים בזדון, תוך ידיעת החוק וההגבלות שהוא מציב והתעלמות ברורה מהן. אך במקרים רבים עבירות כלכליות נעשות בשוגג, מתוך אי הכרות עם מלוא דקויות החוק. החוקים הכלכליים בישראל הם סבוכים ומקיפים מאוד, והתנהלות כלכלית בלתי אחראית, גם אם נעשתה בתום לב מוחלט, עלולה להוביל לאי עמידה באחד מחוקים אלה. עסקים ואזרחים רבים שוכרים את שירותיהם של עורכי דין שינחו אותם בהתנהלותם, וזאת על מנת "להקדים תרופה למכה".

  טווח ענישה רחב, כופר ועסקאות טיעון

  עבירות כלכליות כוללות טווח רחב של מעשים בדרגות חומרה שונות. משום כך טווח הענישה בעבירות אלה הוא רחב במיוחד ויכול לנוע מתשלום קנס סמלי ועד עונש מאסר ממושך של שנים, תלוי בסוג העבירה ובהיקפה מבחינת הסכום הכספי.

   בנוסף לכך עבירות כלכליות הן תחום קשה לחקירה פלילית. על מנת להרשיע אדם בעבירות אלה יש לאסוף תשתית מוצקה במיוחד של ראיות. משום כך, ברבים מן המקרים חקירות אלו מסתיימות בעסקת טיעון של פי הן מודה החשוד בחלק מן העבירות וזוכה לעונש מופחת. בנוסף לכך ישנם מקרים בהם על מנת להימנע מאישום פלילי ומעונש מאסר חמור, משולבת גם ענישת כופר, בה משלם הנאשם סכום כסף גבוה משמעותית מהסכום שהרוויח מביצוע העבירה כקנס. 

  ייצוג של עורך דין פלילי המומחה לעבירות כלכליות ולעבירות צווארון לבן הוא הערובה לכך שהתיק ייפול בקצהו הקל של ספקטרום הענישה. 

  חקירות כלכליות

   חקירות כלכליות הן חקירות הנערכות בידי גורמי אכיפת החוק אל מול גופים או אזרחיים פרטיים שיש מקום לחשד כי עברו עבירה כלכלית. בחקירות של עבירות כלכליות מתקיים לרוב תהליך מיוחד של שילוב בין חקירה גלויה וסמויה. ברוב המקרים חקירות כלכליות גלויות יערכו רק לאחר תהליך של חקירה סמויה, לה לא היה מודע הנאשם, בה התגלה חשד סביר לביצוע עבירה כלכלית.

  ייצוג במשפט פלילי בעבירות כלכליות

  כאשר החקירה הסמויה חושפת ראיות מספיקות, החקירה הופכת גלויה בן רגע. עם גילוי החקירה, יערכו חקירות ותשאולים של כל המעורבים בפרשה, בין אם יש חשד סביר לאשמתם או לא. כבר מרגע זה עומדת לחשוד הזכות לייצוג של עורך דין, וזכות זו ראוי לנצל כבר מהרגע הראשון. עורך דין פלילי המתמחה בעבירות כלכליות יוכל לשמור על זכויות החשוד. 

  ייצוג במשפט פלילי של עו"ד פלילי מנוסה, ימנע מהחשוד לבצע טעויות שעלולות להזיק לו בשלבים מאוחרים יותר, מכיוון שבמערכת המשפט ניתן משקל רב יותר להצהרות שנעשו בשלבים מוקדמים של החקירה. עורך דין פלילי המתמחה בתחום מכיר את אסטרטגיות החקירה של הגורמים החוקרים. מתוך היכרותו, יוכל עורך הדין להבין מה התגלה בחקירה הסמויה, ולאילו מסקנות הגיעו החוקרים, ובכך להנחות את החשוד, שלא מודע לעומק החקירה או היקפה לרוב, בצורה הטובה ביותר.

  לייעוץ וייצוג מקצועי השאירו פרטים:

   Picture of עורך דין פלילי שי רודה <br> מומחה למשפט פלילי
   עורך דין פלילי שי רודה
   מומחה למשפט פלילי

   כותב המאמר הינו:
   עורך דין פליל שי רודה מומחה בייצוג חשודים ונאשמים בעבירות חמורות ובמשפט פלילי עם ניסיון רחב של מעל ל15 שנים.

   לייעוץ וייצוג צרו קשר חבל על כל רגע ⚖️

   צור קשר >>>
   לייעוץ וייצוג מקצועי חייגו או השאירו פרטים:
   050-2292229

    עוד בקטגוריה
    תחומי התמחות
    עבירות אלימות ותקיפה כוללות בחובן גם עבירות אלימות במשפחה (אלמ"ב) כלפי בן זוג לרבות הידוע בציבור כבן זוג, ילדים והורים.
    עבירות שוד נחשבות לעבירות היותר חמורות בחוק העונשין, והעונש על עבירת השוד הינו מהחמורים שבעונשים.
    עבירות סמים ועבירות סחר בסמים, ובמיוחד עבירות סמים המכונים "סמים קלים" (קנביס [מריחואנה], חשיש), הינו תחום מרכזי בתיקים פליליים כנגד אנשים נורמטיביים.
    עבירות מין (עבירת אונס, מעשה סדום, מעשה מגונה) הינן מהחמורות שבעבירות, והן מחולקות לכמה קטגוריות
    עבירות הימורים הינם כל הסדר שלפיו ניתן לזכות בכסף, שווה כסף או בטובת הנאה, והזכייה תלויה בניחושו של דבר
    עבירת רצח הינה העבירה הכי חמורה שבחוק העונשין, ולכן העונש על מי שהורשע בעבירת רצח הוא מאסר עולם ועונש זה בלבד.
    דילוג לתוכן