עורך דין שי רודה
זמין 24/7
שד' שאול המלך 8, בית אמות משפט, תל-אביב
עורך דין פלילי שי רודה

לייעוץ התקשרו – 050-2292229 או השאירו פרטים:

  סמים בצבא

  תוכן עניינים

  על חייל להיות במלוא ערנותו ומוכנותו בעת ביצוע משימתו, לכן החשיבות הביטחונית והחברתית במניעת שימוש בסמים בצבא על ידי חיילים ברורה ומחייבת הרתעה, לצד צורכי מניעה, ולכן מוצדקת נקיטת אמצעים חריגים נגד חיילים שמשתמשים בסמים במהלך שירותם הצבאי.

  חקירת מצ"ח נגד חיילים החשודים בשימוש בסמים בצה"ל:

  בכל מקרה בו מתעורר נגד חייל חשד לביצוע עבירת סמים יש לפתוח בחקירת מצ"ח במטרה לאושש או להפריך את החשד.

  במסגרת חקירת עבירות סמים, יילקחו מהחייל דגימת שתן וכן ייערך חיפוש בביתו, בחדרו בבסיס ועל גופו.

  ייערך חיפוש בטלפון הסלולארי של החייל, במטרה למצוא ראיות (תמונות המתעדות שימוש בסמים, הודעות מפלילות) נגדו ונגד חיילים נוספים המעורבים בעבירות סמים.

  כמו כן, חוקרי מצ"ח משקיעים מאמצים מיוחדים באיתור מפיץ הסם או מספקו במטרה להעמידו לדין.

  עורך דין פלילי צבאי - עבירות סמים בצבא
  שימוש בסמים בצבא

  ענישת חיילים בשימוש בסמים:

  ככלל, חייל שחשוד בשימוש חד פעמי בסמים בנסיבות צבאיות (שימוש בתוך היחידה) או ב 4-5 שימושים בנסיבות אזרחיות, בהיותו בשירות, ייעצר עד תום ההליכים בעניינו (היינו, מעצר עד שבית הדין יחליט אם החייל אשם או זכאי).
  הענישה בגין שימוש חד פעמי בסמים בנסיבות צבאיות גוררת אחריה עונש מאסר בפועל בין חודש ימים והורדה לדרגת טוראי.

  הענישה בגין שימוש בסמים בנסיבות אזרחיות גוררת אחריה עונש מאסר בפועל בן 10 ימים בגין כל שימוש ושימוש.

  שימו לב!!! חייל שבית דין צבאי גזר עליו עונש מאסר בפועל מעל חודשים בגין שימוש בסמים, הדבר גורר אחריו רישום פלילי באזרחות.

  מדיניות חדשה בצה"ל בנוגע לשימוש בסמים קלים

  ב-1 לינואר 2017 נכנסה לתוקפה מדיניות חדשה וסלחנית בצה"ל כלפי חיילים שעברו עבירות בדרגות קלות. לפי דיווחו של עורך דין צבאי, המטרה של צה"ל מאחורי מדיניות חדשה זו היא להקל ולעזור לחיילים שרוצים לתקן את הטעות שעשו, לסייע להם לחזור למוטב ולהמשיך את השירות הצבאי שלהם בצורה תקינה. במערכת אכיפת החוק בצה"ל הוחלט על הקמה של מנגנון שנקרא "תקופת מבחן" שיבוצע על ידי הפרקליט הצבאי ועל סמך זה תוענק לחיילים הזדמנות נוספת לאחר שמעדו בפעם הראשונה בעבירות שונות.

  בין העבירות שיכללו בתקופת מבחן זו יהיה השימוש והצריכה בסמים קלים עד 4 שימושים מחוץ ליחידתם, או 5 שימושים בנסיבות חריגות, כך שיצליחו להימנע מהגשה של כתב אישום. במידה ויעמדו חיילים שצרכו סמים קלים, במלוא התנאים של תקופת המבחן ולכל אורך התקופה ובכך יוכיחו חרטה, ייסגרו התיקים שנפתחו להם בגין עבירה זו. חלק מהתנאים שהחיילים נדרשים לעמוד בהם היא המשך שירות תקין ללא ביצוע עבירות נוספות, מתן של דגימות שתן ועוד.

  עם זאת גם הוחלט שהקלות אלו יופעלו רק על חיילים סדירים בשירות חובה ולא על נגדים או קצינים. וכן לא בחיילים שנמצאו משתמשים בקנאביס בבסיס עצמו או במי שהשתמש בסמים קשים יותר, גם אם זה נעשה באופן חד פעמי.

  חקירת מצ"ח בגין עבירת סמים בצבא

  חשוב מאוד: לפני חקירה במצ"ח בגין כל עבירת סמים בצבא, יש להתייעץ עם עורך דין צבאי אשר מתמחה במשפט הצבאי והפלילי. עורך דין צבאי מקצועי ייעץ לך כיצד לנהוג בחקירה פלילית המתנהלת נגדך במצ"ח, ובכך עשויה להימנע ממך עוגמת נפש בעתיד. עורך דין צבאי מקצועי יכול למנוע את מעצרך, והכי חשוב, עורך דין צבאי מקצועי יכול למנוע אף את הגשת כתב אישום נגדך ורישום פלילי בעתיד.

  אולי יעניין אותך גם: בדיקת סמים בצבא

  עבירת עריקות | עורך דין צבאי | רישום פלילי מופחת | עבירות ביזה | מתן דגימת שתן | חריגה מסמכות | עבירות נשר בצבא | חיפוש בטלפון | פסקי דין בתחום המשפט הצבאי

  הצלחות של עו"ד שי רודה בתחום עבירות סמים בצבא:

  לייעוץ וייצוג מקצועי השאירו פרטים:

   Picture of עורך דין צבאי שי רודה <br> מומחה למשפט צבאי
   עורך דין צבאי שי רודה
   מומחה למשפט צבאי

   כותב המאמר הינו:
   עורך דין צבאי שי רודה מומחה בייצוג חיילים, קצינים ואנשי צבא במשפט צבאי מול בית הדין עם ניסיון רחב של מעל ל15 שנים.

   לייעוץ וייצוג צרו קשר חבל על כל רגע ⚖️

   צור קשר >>>
   לייעוץ וייצוג מקצועי חייגו או השאירו פרטים:

    עוד בקטגוריה
    תחומי התמחות
    דילוג לתוכן