עורך דין שי רודה
זמין 24/7
שד' שאול המלך 8, בית אמות משפט, תל-אביב
עורך דין פלילי שי רודה
עורך דין פלילי שי רודה

לייעוץ התקשרו – 050-2292229 או השאירו פרטים:

  תקיפה הגורמת חבלה

  תוכן עניינים

  עבירת התקיפה הגורמת חבלה ממשית מוגדרת בסעיף 380 לחוק העונשין, התשל"ז – 1977 (להלן – חוק העונשין). לפי סעיף זה, אדם שתוקף את חברו וגורם לו על ידי התקיפה לחבלה של ממש, עונשו יגיע עד לשלוש שנות מאסר. 

  נשאלת אפוא השאלה, מהי תקיפה? לפי סעיף 378 לחוק העונשין, במידה שאדם מכה אחר, נוגע בו, דוחף אותו או מפעיל כוח בכל דרך אחרת על גופו, בין אם במישרין ובין אם בעקיפין, ללא ההסכמה שלו או באמצעות הסכמה אשר הושגה בתרמית, הרי שמדובר בתקיפה. 

  הסעיף אף מסביר מהי הפעלת כוח – גם הפעלת כוח ללא מגע פיזי בין התוקף לבין הקורבן נחשבת להפעלת כוח. למשל, הפעלת חשמל, גז, ריח, אור, חום או כל חומר או דבר אחר כנגד אדם אחר תיחשב להפעלת כוח במידה שהיא עלולה לגרום לנזק או לאי נוחות. 

  מסעיף זה, אנו למדים שהגדרת המחוקק לתקיפה היא מרחיבה במיוחד, ולא מוגבלת לסיטואציה הקלאסית אותה אנו מדמיינים כאשר אנו חושבים על תקיפה, והיא הפעלת כוח פיזי על אדם אחר. 

  עבירות התקיפה השונות

  בסעיף 379 לחוק העונשין קבועה עבירת התקיפה הבסיסית, והיא תקיפה סתם. לפי עבירה זו, אדם שתוקף את חברו שלא כדין, עונשו שנתיים מאסר. בנוסף, קבועות בחוק עבירות תקיפה ספציפיות – תקיפה כדי לבצע פשע, תקיפה לשם גניבת דבר, תקיפה לשם התנגדות למעצר או ללכידה ותקיפה בצוותא גוררות עונש מאסר של שלוש שנים. 

  גם תקיפת עובד ציבור גוררת עונש שלוש שנות מאסר, אלא אם נעברה כדי להכשיל את הנתקף במילוי תפקידו, או שהתוקף היה מזוין בנשק או שהתקיפה בוצעה בצוותא – אז יגדל העונש עד לחמש שנות מאסר. בשלב גבוה יותר במדרג ממוקמת העבירה נשוא מאמר זה, והיא תקיפה הגורמת חבלה ממשית.

  מעלה בהיררכיה ממוקמת עבירת התקיפה בנסיבות מחמירות. לפי עבירה זו, אם נעברה עבירה של תקיפה סתם או של תקיפה הגורמת חבלה כשהיו נוכחים במקום לפחות שני אנשים אשר חברו לשם ביצוע המעשה, יוכפל העונש הצפוי למבצע העבירה. 

  כמו כן, אם אדם מואשם בתקיפה סתם לפי סעיף 379, כאשר העבירה נעברה כלפי בן זוגו או כלפי קטין חסר ישע, או אם אדם מואשם בתקיפה הגורמת חבלה לפי סעיף 380, כאשר העבירה בוצעה כלפי בן זוגו, אזי הוא יואשם בתקיפה בנסיבות מחמירות ועונשו יוכפל.

  בראש הפירמידה עומדת עבירת חבלה בכוונה מחמירה, הקבועה בסעיף 329 בחוק העונשין. לפי סעיף זה, אדם שפצע אדם אחר או גרם לו חבלה חמורה שלא כדין, בכוונה להטיל בו מום, לגרום לנכות, לגרום לו לחבלה חמורה, להתנגד למעצר או לעיכוב כדין שלו או של אדם אחר או למנוע מעצר או עיכוב כזה, עונשו עלול להגיע אף לעשרים שנות מאסר.

  מהי חבלה ממשית?

  סעיף 34כד לחוק העונשין הוא סעיף הגדרות אשר מיועד להסביר לבית המשפט ולכלל הציבור מונחים עמומים. בין השאר, מספק סעיף זה הגדרות למונח "חבלה". בהתאם לסעיף זה, חבלה היא גרימת ליקויים גופניים, מחלות או מכאובים, בין אם אלה קבועים ובין אם הם חולפים. 

  הסעיף אינו מגדיר מהי "חבלה של ממש" או "חבלה ממשית", אך זו פורשה בהרחבה בפסיקה, בהסתמך על ההגדרה הנתונה בסעיף ההגדרות. 

  מה ההבדל בין חבלה ממשית לבין חבלה חמורה?

  חבלה חמורה היא חבלה הגורמת למום או לנכות לקורבן, שעלולים להיוותר לצמיתות. לעומת זאת, חבלה ממשית היא פחות חמורה, ובאה לידי ביטוי בחבלות הניתנות לזיהוי בעין בלתי מזוינת, כגון חבורות, שריטות, חתכים או פציעות המצריכות טיפול רפואי. ההבחנה בין חבלה ממשית לבין חבלה חמורה תתבצע על ידי הצוות הרפואי שטיפל בקורבן, שיספק חוות דעת רפואית.

  הוגשה נגדי תלונה על תקיפה – מה הלאה?

  במידה והוגשה כנגדכם תלונה על תקיפה, חשוב לפנות לעורך דין פלילי מנוסה עוד לפני הזימון לחקירה משטרתית. הגרסה הראשונה אשר מוסר החשוד בתחנת המשטרה מהווה ראייה מרכזית לאורך כל ההליך הפלילי, ועורך דין פלילי מקצועי יידע להכווין את החשוד להציג את גרסתו באופן שיטיב עמו. 

  גם לאחר מכן, אם הפרקליטות מעוניינת להגיש כנגד החשוד כתב אישום, זכאי אותו חשוד לשימוע, אשר חשוב במיוחד להגיע אליו בליווי עורך דין, שיוכל לנהל משא ומתן עם התביעה ולשכנע אותה להימנע מהגשת כתב האישום.

  כיצד ינוהל ההליך בבית המשפט?

  היות שמוטל על התביעה להוכיח את אשמתו של נאשם מעבר לכל ספק סביר על מנת שזה יורשע בהליך הפלילי, סנגור מקצועי יוכל לעורר את הספקות הנדרשים מבית המשפט על מנת להוביל לזיכוי הלקוח שלו. כמו כן, יוכל סנגור מנוסה למזער את הנזקים, לבחון באופן מעמיק את כלל הראיות בתיק ואף לפנות לתביעה לשם השגת הסדר טיעון שיטיב עם הלקוח.

  אודותינו

  משרדנו כולל צוות עורכי דין מנוסה ומקצועי, הבקיא בחוק הפלילי. באמתחתנו ניסיון רב במתן ייעוץ משפטי לחשודים ולנאשמים בעבירות פליליות מכל הסוגים, בייצוג לקוחות החל משלביה המוקדמים של החקירה המשטרתית, עובר בניהול התיק בבית המשפט וכלה בשלב הערעור. אנו מעלים על נס יצירתיות בניהול תיקים משפטיים, חשיבה מחוץ לקופסה, ולחימה ללא פשרות לשם השגת היעדים המשפטיים אותם מעוניינים לקוחותינו להגשים.

  ככל שתפנו אלינו בשלב מוקדם יותר, כך קשת דרכי הטיפול הזמינות לנו לטיפול בעניינכם תהא רחבה יותר. לפיכך, אם הוגשה נגדכם תלונה במשטרה, זומנתם לחקירה משטרתית, הוגש נגדכם כתב אישום או שאתם מעוניינים בקבלת ייעוץ משפטה או הגנה משפטית בתיק פלילי, מומלץ במיוחד לפנות לייעוץ של עורך דין פלילי עם ניסיון עשיר בתחום. 

  הצלחות של עו"ד פלילי שי רודה בתחום עבירות תקיפה וחבלה:

  לייעוץ וייצוג מקצועי השאירו פרטים:

   Picture of עורך דין פלילי שי רודה <br> מומחה למשפט פלילי
   עורך דין פלילי שי רודה
   מומחה למשפט פלילי

   כותב המאמר הינו:
   עורך דין פליל שי רודה מומחה בייצוג חשודים ונאשמים בעבירות חמורות ובמשפט פלילי עם ניסיון רחב של מעל ל15 שנים.

   לייעוץ וייצוג צרו קשר חבל על כל רגע ⚖️

   צור קשר >>>
   לייעוץ וייצוג מקצועי חייגו או השאירו פרטים:
   050-2292229

    עוד בקטגוריה
    תחומי התמחות
    עבירות אלימות ותקיפה כוללות בחובן גם עבירות אלימות במשפחה (אלמ"ב) כלפי בן זוג לרבות הידוע בציבור כבן זוג, ילדים והורים.
    עבירות שוד נחשבות לעבירות היותר חמורות בחוק העונשין, והעונש על עבירת השוד הינו מהחמורים שבעונשים.
    עבירות סמים ועבירות סחר בסמים, ובמיוחד עבירות סמים המכונים "סמים קלים" (קנביס [מריחואנה], חשיש), הינו תחום מרכזי בתיקים פליליים כנגד אנשים נורמטיביים.
    עבירות מין (עבירת אונס, מעשה סדום, מעשה מגונה) הינן מהחמורות שבעבירות, והן מחולקות לכמה קטגוריות
    עבירות הימורים הינם כל הסדר שלפיו ניתן לזכות בכסף, שווה כסף או בטובת הנאה, והזכייה תלויה בניחושו של דבר
    עבירת רצח הינה העבירה הכי חמורה שבחוק העונשין, ולכן העונש על מי שהורשע בעבירת רצח הוא מאסר עולם ועונש זה בלבד.
    דילוג לתוכן