עורך דין שי רודה
זמין 24/7
שד' שאול המלך 8, בית אמות משפט, תל-אביב
עורך דין פלילי שי רודה
עורך דין פלילי שי רודה

לייעוץ התקשרו – 050-2292229 או השאירו פרטים:

  בעילה אסורה בהסכמה

  תוכן עניינים

  חדשות לבקרים אנו נתקלים בידיעות בעיתון שבהן מתואר מערכת יחסים מינית בין קטין לבגיר המובילה לעונשי מאסר. במקרים אלה מוזכרות המילים "בעילה אסורה", כמהות העבירה. במאמר זה נסביר בהרחבה במה מדובר, מהם המדרגים השונים בחוק הקשורים לגיל המתלוננת והאם פעולות שאינן קיום יחסים מלאים עשויות אף הן להוביל לענישה?

  מהי בעילה?

  המשמעות המילולית של בעילה בשפה העברית היא קיום יחסי מין. אך, החוק מרחיב משמעות זו גם לפעולות מיניות נוספות כמו: החדרה של איבר מאברי הגוף (אצבע למשל) או חפץ כלשהו לאיבר המין של האישה. החדרת איבר מאברי הגוף לפי הטבעת של אדם, או החדרת איבר מין לפיו של אדם נחשב מעשה סדום.

  אם כך, מתי פעולה זו עשויה להיחשב כאסורה? אנו מכירים את המונח "אונס" המתייחס לביצוע עבירה של בעילה שלא בהסכמה חופשית של אדם אחר. אך, קיימות סיטואציות שונות האסורות בחוק ומוגדרות כביצוע עבירה גם אם הייתה הסכמה מלאה בין שני הצדדים לקיום יחסי מין. סיטואציות אלה יכולות להיות: מורה שקיים יחסים תלמידה, מעסיק שקיים יחסים עם עובדת במקום העבודה ומקרים אחרים.

  החוק לגבי בעילה אסורה בהסכמה

  הענישה על ביצוע עבירת בעילת קטינה אסורה בהסכמה מבוססת על חוק העונשין. בסעיף 346 לחוק העונשין מפרט את הענישה על בעילה קטינה מתחת לגיל 18 תוך ניצול יחסי מרות, מתן הבטחות שווא או יחסי תלות אחרים וגוזר חמש שנות מאסר על עבירה זו.

  אם הקטינה בגיל 16-14 כל בעילה נחשבת עבירה פלילית, אלא אם הקטינה נשואה לאותו אדם. תיקון שנוסף לחוק לאחר מכן הדגיש כי פסיכיאטר או עובד סוציאלי שבעלו קטינה שבה טיפלו, מבצעים את העבירה במסגרת ניצול יחסי תלות.

  בעילה אסורה בהסכמה לפי גיל

  כפי שניתן לראות החוק מפרט יחס נפרד לבעילה בטווחי גיל שונים. הרציונל לחוק זה מבוסס על ההבדלים בתפישת הקשר בין הבגיר לבין הנערה (או הילדה). נפרט כל מקרה לפי גיל הנערה בעת ביצוע העבירה.

  • מתחת לגיל 14

  בעילת ילדה או נערה מתחת לגיל 14 מוגדרת כאונס. גם אם נטען כי היו יחסים בהסכמה בין הבגיר לנערה, והיחסים בוצעו בהסכמה, הדבר עדיין יוגדר כאינוס בכל הנסיבות האפשריות (לפי סעיף 345 (א)(3) לחוק העונשין. זאת משום שלפי הגדרת החוק הקטינה אינה יכול להסכים לפעולה שבוצעה.

  • מגיל 14 עד גיל 16

  החל מגיל 14 קיימת אפשרות להגדיר את הפעולה שבוצעה כ"בעילה בהסכמה". כך, הבגיר המקיים יחסי מין חלקיים או מלאים עם הנערה אינו מוגדר כאנס. בהקשר זה נבדק גם פער הגילאים בין השניים. אם פער הגילאים אינו עולה על שלוש שנים יתכן והיחסים היו בהסכמה (כחבר וחברה) ולכן הגבר לא יצטרך לשאת בעונש כלשהו. פער גדול יותר עשוי להיות נתון לחוות דעתו של בית המשפט. בגיל זה גם מעשה סדום בניצול יחסי מרות יחשב כעבירה.

  • מגיל 16 עד גיל 18

  החל מגיל 16 ועד גיל 18 לא קיימת חשיבות לפער הגילאים בין שני בני הזוג. לכן, אם נערה בת 17 מקיימת יחסים עם גבר בין 21 ומעלה מרצונה, ללא ניצול של יחסי מרות או תלות, הדבר לא יחשב כעבירה.

  • מגיל 18 ומעלה

  מגיל 18 ומעלה העבירה היחידה העשויה לגרום לענישה היא קיום יחסי מין בהסכמה כאשר התקיימו יחסי מרות בין הצדדים, או במקרה שיחסי המין לא היו בהסכמה. במקרה זה הבחורה מוגדרת כבגירה ולכן ההתייחסות לעבירה תהיה שונה לחלוטין. עבירות מין במקרים אלו יהיו קשות יותר להוכחה על ידי הבחורה.

  ייצוג מקצועי בעבירות על הטרדה מינית ועבירות מין

  במקרה שהואשמתם בבעילה אסורה, הטרדה מינית או באונס חלילה, הדרך הטובה ביותר להתגונן היא באמצעות ליווי מקצועי של משרד עורך דין עבירות מין מקצועי. קיימות סיטואציות רבות שבהן ניתן להוכיח כי הגבר לא ידע מה גילה של הנערה, במיוחד אם הנערה שיקרה או הציגה תעודת זהות שבה רשום גיל מבוגר מגילה האמיתי.

  כמו כן, במקרה של יחסי מרות או קשר אחר שהיה מלווה בקשר חברי קודם לביצוע העבירה, ניתן להוכיח כי האירוע התרחש לפני שהתקיימו קשרי מרות בין הנערה לבין הבגיר. כל הנתונים הללו יכולים להשפיע על העונש שיקבע בחוק. חשוב לדעת כי עבירות מין יכולות לשנות את חייו של אדם ולגרום לרישום פלילי ולמאסר, ולכן כדאי לקבל יעוץ מקצועי של עורך דין פלילי מומחה כבר לאחר ביצוע העבירה האמורה.

  משרדו של עו"ד שי רודה מתמחה בתחום ומייצג נאשמים במגוון ערכאות ברחבי הארץ. חשוב לדעת כי ניתן לפחית את חומרת העבירה והעונש באמצעות ייצוג הולם ומקצועי הממחיש את העובדות בצורה הנכונה. בתי־משפט רבים בוחרים את הענישה בהתאם להבנת הסיטואציה שהתרחשה, ולכן האדם המייצג אתכם צריך להכיר את הדרך בשה מתקבלות ההחלטות.

  צרו קשר עוד היום עם עו"ד שי רודה באמצעות 050-2292229

  הצלחות של עו"ד שי רודה בתחום עבירות בעילה אסורה בהסכמה:

   

  לייעוץ וייצוג מקצועי השאירו פרטים:

   Picture of עורך דין פלילי שי רודה <br> מומחה למשפט פלילי
   עורך דין פלילי שי רודה
   מומחה למשפט פלילי

   כותב המאמר הינו:
   עורך דין פליל שי רודה מומחה בייצוג חשודים ונאשמים בעבירות חמורות ובמשפט פלילי עם ניסיון רחב של מעל ל15 שנים.

   לייעוץ וייצוג צרו קשר חבל על כל רגע ⚖️

   צור קשר >>>
   לייעוץ וייצוג מקצועי חייגו או השאירו פרטים:
   050-2292229

    עוד בקטגוריה
    תחומי התמחות
    עבירות אלימות ותקיפה כוללות בחובן גם עבירות אלימות במשפחה (אלמ"ב) כלפי בן זוג לרבות הידוע בציבור כבן זוג, ילדים והורים.
    עבירות שוד נחשבות לעבירות היותר חמורות בחוק העונשין, והעונש על עבירת השוד הינו מהחמורים שבעונשים.
    עבירות סמים ועבירות סחר בסמים, ובמיוחד עבירות סמים המכונים "סמים קלים" (קנביס [מריחואנה], חשיש), הינו תחום מרכזי בתיקים פליליים כנגד אנשים נורמטיביים.
    עבירות מין (עבירת אונס, מעשה סדום, מעשה מגונה) הינן מהחמורות שבעבירות, והן מחולקות לכמה קטגוריות
    עבירות הימורים הינם כל הסדר שלפיו ניתן לזכות בכסף, שווה כסף או בטובת הנאה, והזכייה תלויה בניחושו של דבר
    עבירת רצח הינה העבירה הכי חמורה שבחוק העונשין, ולכן העונש על מי שהורשע בעבירת רצח הוא מאסר עולם ועונש זה בלבד.
    דילוג לתוכן