עורך דין שי רודה
זמין 24/7
שד' שאול המלך 8, בית אמות משפט, תל-אביב
עורך דין פלילי שי רודה
עורך דין פלילי שי רודה

לייעוץ התקשרו – 050-2292229 או השאירו פרטים:

  החזקת סמים

  תוכן עניינים

  איסור החזקת סמים

  החקיקה הפלילית המרכזית בענייני עבירות סמים היא פקודת הסמים המסוכנים. על פי פקודה זו, לגבי סמים מסוכנים, המוגדרים באופן מפורש בפקודה, קיימות פעולות רבות האסורות לביצוע, אשר עלולות לגרור בגינן ענישה פלילית חמורה.

  בין הפעולות האסורות נמצאות פעולות כמו ייבוא, מכירה, הפצה והדחה לשימוש בסמים הנמצאים בפקודה. אחת מהפעולות האסורות, ולמעשה העולה ה"פשוטה" שבהן, היא החזקת הסמים כשלעצמה. יחד עם זאת, לכמות הסמים אשר הוחזקה על ידי הנאשם קיימת חשיבות רבה כיוון שהחזקת סם בכמות המוגדרת "לשימוש עצמי" תגרור ענישה קלה באופן משמעותי מסתם החזקה.

  הענישה של החזקת סמים, ועל החזקת סמים לשימוש עצמי

  על פי פקודת הסמים, אחזקת סמים שלא לשימוש עצמי תגרור ענישה של עד עשרים שנות מאסר, כשלעומתה, החזקת סמים לשימוש עצמי, שהיא העבירה הקלה ביותר בפקודה, תגרור עונש מקסימלי של שלוש שנות מאסר.

  מעבר למאסר, בית המשפט יכול להורות על סנקציות נוספות כלפי הנאשם כמו חילוט רכוש וקנסות, ואף ביטול רשיון הנהיגה אם הנאשם נהג בהשפעת סמים. יחד עם זאת, בפועל הענישה מקלה הרבה יותר.

  במקרים רבים, בעיקר כאשר מדובר בפעם הראשונה שמוגש אישום כנגד הנאשם בעבירה זו, יפסוק בית המשפט עבודות לתועלת הציבור, ולעיתים התביעה אף תסגור את התיק מחוסר עניין לציבור. יחד עם זאת, הרישום הפלילי יישאר כנגד הנאשם.

  כיצד קובעים מהי החזקה לשימוש עצמי

  כאמור, הגדרת החזקת הסמים כ"החזקה לשימוש עצמי" חשובה כיוון שהיא מובילה לענישה מקלה יותר בפער משמעותי. פקודת הסמים קובעת את הכמויות ביחס לכל סם, אשר חזקה עליהן שהן לשימוש עצמי:

  סוג הסם כמות הסם
  קנבוס (מריחואנה, גראס) עד 15 גרם
  שרף של קניבוס (חשיש) עד 15 גרם
  אופיום עד 2 גרם
  lsd עד 3 יחידות
  קוקאין עד 0.3 גרם
  הירואין עד 0.3 גרם
  מתדון עד 0.15 גרם
  מורפין עד 0.3 גרם
  מתאמפטמין (קריסטל מת') עד 0.2 גרם

  חשוב לציין כי הכמויות האמורות בפקודה מתייחסות לכמויות הסם נטו אשר נמצאו בהחזקת הסם. כלומר, כל מה שאינו נחשב לסם עצמו, כגון שורשים, אדמה, עטיפות וכדומה, לא נחשב בספירת המשקל. לכן, בכל מצב בו נתפס אדם על אחזקת סמים, נשלחים הסמים למעבדה הקובעת מהי בדיוק כמות הסם נטו אשר הוחזקה על ידו.

  יחד עם זאת, חשוב להדגיש כי פקודת הסמים אינה קובעת באופן מוחלט כי החזקה מתחת לכמויות אלה תהווה החזקה לשימוש עצמי אלא היא רק קובעת "חזקה" שאדם אשר החזיק כמויות אלו, החזיקן לצורך שימוש עצמי בלבד. חזקה זו, ככל חזקה משפטית, ניתנת לסתירה.

  למשל, אדם אשר נתפסו בחזקתו 13 גרם חשיש, אך התביעה הצליחה להוכיח בעזרת ראיות נוספות כי האדם התכוון למכור, או להפיץ את הסם לאנשים אחרים, לא יואשם בהחזקה לשימוש עצמי, כיוון שהחזקה בגינו "נסתרה". מצד שני, במקרים מסוימים יכול עורך הדין של הנאשם לשכנע את התביעה כי הסמים הוחזקו לשימוש עצמי בלבד, על אף שהכמות שנתפסה גדולה מזו המופיעה בפקודה.

  עורך דין מומחה לעבירות סמים

  לאור כל זאת, ניתן להבין את ההכרחיות בהתייעצות ובייצוג על ידי עורך דין המומחה לעבירות סמים, במהלך המשפט אך גם, ובעיקר, בהליכי החקירה על ידי המשטרה, בהם נאשם אשר לא נועץ בעורך דין מקצועי, עלול להפליל עצמו בעבירות חמורות יותר אשר יגררו עונשים קשים באופן משמעותי מאלו שהיו נקבעים לו אם היה מיוצג על ידי עורך דין פלילי מומחה.

  צור קשר עם עורך דין שי רודה

  משרד עורך דין פלילי שי רודה – ממוקם מרכז העצבים של העיר תל אביב, בבניין המשרדים "בית אמות משפט" מרחק הליכה קצר מבית משפט השלום והמחוזי של תל אביב, פרקליטות תל אביב ומשאר מוסדות השלטון.

  עו"ד פלילי שי רודה זמין 24 שעות ביממה, ומייצג בכל הערכאות ברחבי הארץ. ניתן ליצור קשר עם עורך דין פלילי במרכז שי רודה באמצעות:

  אולי יעניין אתכם לקרא על: גידול סמים, עבירות סמים, משפט פלילי.

  הצלחות של עו"ד שי רודה בתחום עבירות החזקת סמים:

   

  Picture of עורך דין פלילי שי רודה
  עורך דין פלילי שי רודה

  כותב המאמר הינו עורך דין פלילי שי רודה בעל משרד עורכי דין בת"א המתמחה במשפט הפלילי על כל רבדיו.
  לקבלת ייעוץ מקצועי ניתן לפנות באמצעות:

  טל': 03-6938555 נייד: 050-2292229
  דוא"ל: shairodalaw@gmail.com
  שד' שאול המלך 8, בניין "בית אמות משפט", תל אביב.

  הערה: מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד ואינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לשום מקרה. אין להסתמך על האמור לעיל מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

  עורך דין פלילי שי רודה

  עורך דין פלילי שי רודה מומחה למשפט פלילי

  למשרד עו"ד פלילי שי רודה ניסיון רחב בשני התחומים הנ"ל והוא משלב אותם אינטגרטיבית בצורה שקולה וחכמה בהתייחס לכל מקרה לגופו.

  לייעוץ וייצוג מקצועי מעו״ד פלילי? חייגו:
  050-2292229

   עוד בקטגוריה
   דילוג לתוכן