עורך דין שי רודה
זמין 24/7
שד' שאול המלך 8, בית אמות משפט, תל-אביב

לייעוץ התקשרו – 050-2292229 או השאירו פרטים:

  כלא צבאי

  תוכן עניינים

  כלא צבאי כל מה שצריך לדעת

  עבירות המתרחשות בצבא עשויות לגרום לענישה לאחר משפט המתבצעת בתוך הצבא, ולשנים של שהות בתוך כלא צבאי. במאמר זה נדון בעבירות השונות המובילות לכלא, סוגי העצירים, אפשרויות הביקור ונושאים נוספים.

  בתי כלא צבאיים הם מוסדות כליאה לא רק לחיילים המשרתים בשירות סדיר אלא גם לאנשי קבע. בישראל ישנם שני בתי כלא צבאיים:

  כלא 6 בעתלית (באזור הצפון)

  כלא שש כולל ארבע פלוגות, הראשונה היא פלוגה א' המעניקה תנאים מקלים, השנייה מיועדת לכלואים חדשים וקביעת רמת הסיכון שלהם, השלישית פלוגה סגורה המיועדת לעבירות קשות, כמו: עבירות הריגה, סמים, אונס ועבירות דומות. והפלוגה הרביעית הוא אגף הנשים בכלא המיועד לאסירות שנשפטו בגין עבירות שונות.

  טלפונים כלליים כלא 4

  חמ”ל 03-9577560

  תיאום ביקורים 03-9576325

  כלא 4 בצריפין (באזור המרכז)

  כלא ארבע ממוקם בתוך מחנה צריפין וכולל חמש פלוגות. חלקן של חבושים לזמן קצר, פלוגה המיועדת למיון ליחידות אחרות, פלוגת נשים הכוללת בית מלאכה שבו מועסקות החיילות שקיבלו עונשי מחבוש, וכן כלא צבאי לבנות ופלוגות נוספות שנועדו לעריקים או אסירים עם בעיות משמעת וכן אסירים שקיימת סכנה ממשית שיברחו.

  טלפונים כלליים כלא 6

  חמ”ל 04-9540555

  תיאום ביקורים בטלפון חמ”ל 04-9540555

  כלא צבאי

  סוגי עצורים

  קיימים שלושה סוגי עצורים בכל בתי כלא צבאיים:

  1. על”מ (ראשי תיבות של: "עצור לפני משפט") – שלב זה מיועד להשאיר את העציר במעצר זמני עד שיגזר דינו במשפט. לעתים יש הארכות לתקופת המעצר עד לקבלת גזר הדין, שלאחריו יתכן והעציר לא יאסר כלל אם ינצח במשפט.
  2. חבוש – הוא אדם הנמצא בכלא, אך ללא כל רישום פלילי שיכול להשפיע על חייו בהמשך כאשר ישוב לאזרחות. בדרך כלל מדובר באדם שנעצר בשל עבירות זניחות ומועמד לדין משמעתי בלבד.
  3. אסיר– לאחר שנגזר משפטו של העל"מ בהליך פלילי הוא מוגדר כאסיר. תקופה זו תגרור אחריה רישום פלילי כמו במאסר אזרחי, ועשויה להשפיע על יכולתו של אותו אדם להתקבל לעבודות שונות.

  זכויות עצורים וסיוע לחייל בכלא צבאי

  במהלך השהות בכלא, לאסירים ולחבושים יש אפשרות לקבל סיוע נפשי, עזרה מתוך הבנה שחלק מהאסירים הגיעו לכלא בשל מצוקה כלשהי. קיימות גם ועדות התאמה שנועדו לבחון את התאמתו של האדם לשירות עתידי, וכן סיוע נוסף (של מערך מקא"מ) לחיילים שגויסו בתנאים מיוחדים כמו תיקים פליליים או חיילים שלא סיימו את בית הספר התיכון.

  העצורים זכאים לביקור של בני משפחה כל 14 יום, לקנטינה יומית בסך 11 ₪ וכן לחופשה מעת לעת בשל סיבות מיוחדות כמו השתתפות באירוע משפחתי משמעותי כמו: חתונה, בר מצווה או הלוויה.

  כלא צבאי השלכות על החייל/ת

  לשהות בכלא צבאי יכולה להיות השלכות על החיילים הן בתקופת השירות לאחר התקופה שבה שהו בכלא והן בחיים האזרחיים לאחר מכן. לכן, חשוב לנסות להגיע למצב שהשהות בכלא היא קצרה ככל הניתן, וכן שהגדרת העבירה היא זניחה במטרה למזער את השלכות המאסר בעתיד.

  ייעוץ עם עורך דין צבאי

  אם אתם עומדים בפני משפט צבאי, וחוששים להגיע לאחד משני מוסדות כליאה לחיילים ואנשי קבע, חשוב לדעת כי לכל כלא צבאי השלכות על עתידכם. חשוב מאד להתייעץ עם עורך דין המכיר את התנאים הקיימים בכל כלא צבאי, וכן מה עושים אם משטרה צבאית הגיעה לביתכם במטרה לעצור אתכם. חשוב לדעת כי לכל משפט צבאי עשויות להיות השלכות מקיפות גם בחיי האזרחות, אם הוחלט לשלוח אתכם לתקופה ממושכת כאסירים בכלא ולא רק כחבושים. לכן, גם אם אתם חשים שאתם צודקים ולא עשיתם דבר, מומלץ לשכור את שירותיו של עורך דין צבאי המתמחה בסיוע משפטי לחיילים ולאנשי קבע.

  אולי יעניין אותך: מעבר מכלא צבאי לאזרחי

  לייעוץ וייצוג מקצועי השאירו פרטים:

   Picture of עורך דין צבאי שי רודה <br> מומחה למשפט צבאי
   עורך דין צבאי שי רודה
   מומחה למשפט צבאי

   כותב המאמר הינו:
   עורך דין צבאי שי רודה מומחה בייצוג חיילים, קצינים ואנשי צבא במשפט צבאי מול בית הדין עם ניסיון רחב של מעל ל15 שנים.

   לייעוץ וייצוג צרו קשר חבל על כל רגע ⚖️

   צור קשר >>>
   לייעוץ וייצוג מקצועי חייגו או השאירו פרטים:

    עוד בקטגוריה
    תחומי התמחות
    דילוג לתוכן