המחאה החברתית ההיבטים הפלילים

מה הקשר בין עורך דין פלילי בתל אביב לבין המחאה החברתית?

עורכי דין פליליים "מבלים" את רוב ימיהם בעיסוק בתיקים של התפרצויות, אלימות, עבירות מרמה וזיופים, סחר לא חוקי בנשק, עבירות מין, הצתות ועוד ועוד מעשים שמעמידים בסכנה את הסדר החברתי ואת היכולת של כולנו לחיות ביחד. אבל בשנים האחרונות מוצאים עצמם חלק מעורכי דין אלה מגנים על מי שדווקא משקיעים את מירב זמנם ומיטב כישוריהם לטובת שיפור המצב בארץ. הכוונה היא לאקטיביסטים הרבים, וההולכים ומתרבים, אשר מנסים לעורר את הציבור לעמוד על זכויותיו ולדרוש מהממשלה את המגיע לו – ובלא מעט מקרים נעצרים ע"י המשטרה.

באופן טבעי ישנה סבירות גבוהה יותר כי עורך דין פלילי בתל אביב יגן על פעילים חברתיים שנעצרו ע"י המשטרה, שהרי חלק גדול מההפגנות ובאופן כללי מפעילויות במסגרת המחאה החברתית (בין אם במסגרת הקריאה לצדק חברתי שהחלה ב-2011, בין אם במסגרת המאבק לשחרור בעלי החיים שצובר תאוצה ובין אם במסגרות אחרות) מתקיימות בעיר שמזוהה עם הליברליזם והקדמה.

בפרט עוסק בכך עו"ד שי רודה, שגם רשם כמה וכמה הצלחות חשובות בתחום. כך למשל בספטמבר 2011 נעצרו במהלך הפגנה קולנית ואינטנסיבית בתל אביב כמה עשרות פעילים חברתיים. המשטרה החליטה לנקוט יד קשה כנגד חלק מהם ואף הביאה אותם להארכת מעצר – אולם כאן נכנס לתמונה שי רודה, עורך דין פלילי בתל אביב. הוא הוביל לכך שבית המשפט דחה את כל בקשותיה של המשטרה, הדגיש את חופש הביטוי שמהווה זכות יסוד ושחרר את כל העצורים ללא כל תנאים מגבילים פרט לאחד מהם שהורחק מהמאהל שפעל באותם ימים בשדרות רוטשילד.

בהקשר זה כדאי לזכור כי ראשית, התאספות של פחות מ-50 איש לצורך מחאה אינה מהווה הפגנה שיש לקבל עבורה רישיון וכי כל עוד לא מתבצעת הפרעה לסדר הציבורי, חובתה של המשטרה לאפשר את קיומה. תנאי נוסף שאם אינו מתקיים אין כלל צורך לבקש רישיון לקיום ההפגנה הוא שבמהלכה נישאים נאומים המוגדרים כ"מדיניים" או שנערכת תהלוכה – כלומר גם אם ישנם יותר מ-50 איש בהפגנה אבל היא סטטית ולא כוללת נאומים, אין צורך ברישיון משטרתי לקיומה (כך עפ"י סעיפים 83 ו-84 לפקודת המשטרה, כשאגב הפקודה לא כוללת הגדרה ברורה של מהו נאום "מדיני").

עוד כדאי לדעת כי מאז פרוץ המחאה החברתית בקיץ 2011, וכך גם למשל בחלק מהמקרים לקראת הפגנות כנגד מתווה הגז שגיבשה ממשלת ישראל, נקטו מפקדי משטרה בצעד של זימון פעילים חברתיים בולטים לתחנת המשטרה עוד בטרם התקיימה כלל ההפגנה. באופן כללי מומלץ לכל מי שיוצא למרחב הציבורי לטובת פעילות מחאתית כזו או אחרת לדעת את זכויותיו לאשורן (ואף להצטייד בתקציר שלהן, ליתר ביטחון) וכאמור במקרים שבהם המצב מסתבך, להיעזר בשירותיו של עורך דין פלילי בתל אביב (או בכל עיר שבה התקיימה המחאה).

  עורך דין שי רודה
  עורך דין שי רודה

  כותב המאמר הינו עורך דין פלילי/צבאי שי רודה בעל משרד עורכי דין בת"א המתמחה במשפט הצבאי ופלילי על כל רבדיו. לקבלת ייעוץ מקצועי > 050-2292229

  תוכן עניינים
  עורך דין פלילי שי רודה
  עורך דין שי רודה
  משרד עו"ד צבאי/פלילי שי רודה ניסיון רחב בשני התחומים הנ"ל והוא משלב אותם אינטגרטיבית בצורה שקולה וחכמה בהתייחס לכל מקרה לגופו.

  לייעוץ מעו״ד פלילי? חייגו:

  050-2292229

   מאמרים אחרונים:

   לייעוץ התקשרו – 050-2292229 או השאירו פרטים:

   לייעוץ התקשרו – 050-2292229 או השאירו פרטים:

    דילוג לתוכן