הימורים בלתי חוקיים – היבט פלילי

בניגוד לרוב רובן של העבירות הפליליות, שבהן אין חולק על כך שביצוען מהווה גם עבירה מוסרית והתנהגות פסולה באופן גורף, הרי שהימורים הם תחום שאין בו שחור ולבן אלא בעיקר אפור (וגם לא מעט כסף…). אמנם קזינו עדיין אין בישראל (נכון לקיץ 2016) אולם המדינה עצמה מעודדת הימורים, ובצורה די מסיבית – באמצעות המועצה להסדר הימורים בספורט (הטוטו) ומפעל הפיס. בנוסף לשון החוק אינה חד משמעית וישנם משחקי מזל שבהם כן מותר להשתתף ועוד מרכיב שהופך את הנושא לסוגיה סבוכה מאוד מבחינה משפטית הוא אינספור האפשרויות שמציע האינטרנט בכל הקשור למשחקי מזל והגרלות והשאלה האם אתר בינלאומי כפוף לחוק בישראל או לא.

כל הנ"ל הופכים את שירותיו של עורך דין פלילי לנחוצים מאוד במקרה שמתנהלת חקירה משטרתית כנגד אדם מסוים בגין עבירה על אחד הסעיפים בפרק י"ב בחוק העונשין (שכולל את התיקונים בדיני העונשין בכל הקשור למשחקים אסורים, הגרלות והימורים), ולעוד יותר חשובים אם מוחלט להגיש כתב אישום.

העונשים הקבועים בחוק?

עפ"י חוק העונשין מי שלוקח חלק במשחק המוגדר כאסור עלול למצוא עצמו במאסר של עד שנה אחת ואילו עבור מי שמורשע בארגון הימורים בלתי חוקיים העונש המקסימלי הוא 3 שנות מאסר. בשני המקרים ישנה גם אופציה של קנס כספי, שעשוי להיות גבוה – עד כ-450,000 ש"ח במקרה של הפעלת הגרלות והימורים (כשלפעמים הקנס הוא במקביל למאסר בפועל).

מהם משחקים אסורים?

משחקים אסורים מוגדרים ע"י החוק כמשחקים שניתן לזכות בהם בכסף או בשווה כסף ובעצם בכל סוג של פרס, כשבנוסף תוצאות המשחק תלויות במזל ולא ביכולת או הבנה. חשוב להדגיש כי על אף שמדובר בהגדרה אמורפית למדי – חלק גדול ממשחקי הקלפים מערבים הן מזל והן כישורים, ולא תמיד ניתן לדעת מה חלקו של כל מרכיב – הרי שבתי המשפט עלולים לגלות נוקשות וכך לתפישתם פוקר הוא משחק מזל בעוד ברידג' לא, כך שמומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין פלילי על מנת לא לשלם מחיר יקר שלא לצורך.

מה הדין לגבי משחקים ביתיים?

כשמדובר במשחקים ביתיים שמשתתפים בהם קבוצות חברים שמכירים זה את זה (לפחות חלקם) והתדירות אינה גבוהה, החוק מתיר את קיומם של המשחקים והמשטרה לא עוצרת את השחקנים. יחד עם זאת גם במקרה זה ההגדרות אינן חד משמעיות ובהחלט ייתכנו מקרים שבהם רק עורך דין פלילי מנוסה וממולח יחלץ אתכם מהגשת תביעה או ספיגת עונש כבד.

מה אומר החוק באשר להימורים באינטרנט?

על אתרי אינטרנט המקיימים הימורים ומשחקי מזל ושהשרת עליו הם יושבים נמצא בישראל חל החוק הנ"ל ומי שיהמר דרכם עלול למצוא עצמו מואשם בהשתתפות במשחקים לא חוקיים ואף לאבד את הכסף שהפקיד בידי בעלי האתר אם זה ייסגר ע"י המשטרה.

באשר לאתרי אינטרנט שיושבים על שרתים בחו"ל ישנן פסיקות לכאן ולכאן, ועושה רושם שבתי המשפט כמו גם החוק עדיין לא גיבשו עמדה נחרצת בנושא.

  עורך דין שי רודה
  עורך דין שי רודה

  כותב המאמר הינו עורך דין פלילי/צבאי שי רודה בעל משרד עורכי דין בת"א המתמחה במשפט הצבאי ופלילי על כל רבדיו. לקבלת ייעוץ מקצועי > 050-2292229

  תוכן עניינים
  עורך דין פלילי שי רודה
  עורך דין שי רודה
  משרד עו"ד צבאי/פלילי שי רודה ניסיון רחב בשני התחומים הנ"ל והוא משלב אותם אינטגרטיבית בצורה שקולה וחכמה בהתייחס לכל מקרה לגופו.

  לייעוץ מעו״ד פלילי? חייגו:

  050-2292229

   מאמרים אחרונים:

   לייעוץ התקשרו – 050-2292229 או השאירו פרטים:

   לייעוץ התקשרו – 050-2292229 או השאירו פרטים:

    דילוג לתוכן