עורך דין שי רודה
זמין 24/7
שד' שאול המלך 8, בית אמות משפט, תל-אביב
עורך דין פלילי שי רודה
עורך דין פלילי שי רודה

לייעוץ התקשרו – 050-2292229 או השאירו פרטים:

לייעוץ התקשרו – 050-2292229 או השאירו פרטים:

עבירת תגרה

תוכן עניינים

כדי להבטיח אינטרסים כמו שלום הציבור והגנה על בטחונו, חוקקו מספר חוקים שמטרתם היא איסור ואכיפת אלימות והתנהגות בריונית. אנשים העוברים עבירות בתחומים אלו מסתכנים בעונשי מאסר ובהתאם לחומרת העבירה אף בעונשי מאסר ארוכים במיוחד, כאשר ככל שהנזק למותקף גדול וחמור ויותר, ובמיוחד אם הינו בלתי הפיך, הסבירות לעונשי מאסר חמורים עולה.

כמו כן, אם בוצעה העבירה במקביל לביצוע עבירות נוספות, ייתכן שיגזור בית המשפט עונש כבד יותר על הנאשמים או הנאשם. בנוסף, ייתכן שבגין הרשעה של אדם אחד יורשע גם חברו אף שאינו נושא לכאורה באחריות פלילית לשאירע, וזאת עקב דיני הביצוע בצוותא, הסיוע והשידול. עניין זה רלוונטי במיוחד בעבירות תגרה, שאף שעונשן נחשב לנמוך יחסית ויכול להגיע עד שנה בלבד ייתכן מצב שבו התנהגות פזיזה ועבריינית של שותף אחד לתגרה תגרור ענישה לכל השותפים בה ככל שיוכח קשר בינהם.

מהי וכיצד מוגדרת עבירת תגרה בחוק?

בסימן ט' בפרק ח' של חוק העונשין עוסק החוק בעבירות בריונות ותקלות לציבור, ובו ניתן למצוא תחת סעיף 191 את עבירת התגרה במקום ציבורי. העונש המקסימלי עליה הוא שנת מאסר אחת בלבד, ולפיכך היא נושאת בעונש הקל ביותר מבין עבירות האלימות.

אף שהעבירה איננה כלולה בעבירות התקיפה או האלימות היא נחשבת לעבירה אלימות לכל עניין, וברוב המקרים יוגשו כתבי אישום על קיום עבירת תגרה לכלל המעורבים והשותפים באירוע. מטרת חוק העונשין בעניין זה היא למגר ולהוקיע את תופעת האלימות בקרב האזרחים, ולכן קבע המחוקק את העבירה ובית המשפט בהחלט נוטה לאכוף אותה. לפיכך מומלץ להיוועץ בעורך דין פלילי אם הגיעו אליכם אישומים מסוג זה, שכן בהיעדר ליווי מתחילת ההליך עשויות להיגרם טעויות שיכולות לעלות ביוקר בעתיד, במיוחד בשלב המעצר, טרם החקירה ומתן העדות. 

מעצר בגין תגרה במקום ציבורי

תגרה במקום ציבורי הינה עבירת אלימות כאמור, ולאור היותה בעלת פוטנציאל לפגיעה ומסוכנות היא בהחלט יכולה להוות גורם למעצר. המשטרה יכולה להגיש בקשה לעצור ולעכב את החשוד לאורך זמן כדי לבצע חקירות שונות, זאת כדי למנוע מהנחקרים להיפגש זה עם זה ולתאם גרסאות. פעולה זו נובעת כמובן מהרצון לחסום אפשרות לשיבוש הליך החקירה, אך לא רק, בכך היא גם מבקשת להרחיק את הנאשם שכעת עשוי להיחשב כאלים ומסוכן מהציבור או מאנשים ספציפיים בהם הוא עשוי לפגוע תוך פעולת נקם.

קבלת זימון לחקירה עקב עבירת תגרה במקום ציבורי

בקבלת זימון לחקירה עקב חשד לביצוע או השתתפות בעבירת תגרה במקום ציבורי מומלץ לפנות מיידית לעורך דין פלילי ועד להגעתו לשמור על זכות השתיקה. החוק מגדיר את זכותו של החשוד לפגוש עורך דין מעצרים כדי לקבל ייעוץ באשר לחקירה בפניה הוא עומד. כאמור, על אף הסיטואציה המלחיצה יש לעמוד על זכות זו, שכן חקירה ללא מפגש עם עורך דין פלילי מומחה עשויה לגרום לנאשם נזקים שיהיו קשים לתיקון.

הזכות לייעוץ מעורך דין בראי בתי המשפט בישראל

אם בכל זאת נחקר נאשם מבלי שניתן לו להתייעץ עם עורך דין הוא עשוי להנות מביטול הודאתו, ובית המשפט העליון אף הורה על כך בעבר. אף במקרים שלא הורה על ביטול ההודאה, הורה בית המשפט על הפחתת עצמת הראיות שהושגו בחקירה שלא ניתנה טרם קיומה לנאשם לממש את זכותו לעורך דין. אולם, מקרים אלה אינם שכיחים, ומתרחשים רק כאשר הנאשם פעל בתום לב, כלומר כשאר בית המשפט משוכנע שלא ניסה להודות בכוונה ללא פגישה עם עורך דין כדי להוריד מעצמת ההודאה, ולכן כדאי לפנות לייעוץ אם משפטי אם אכן קופחה זכותכם, אך לא לנסות לנקוט בטקטיקה שכזו במכוון.

כתב אישום עקב עבירת תגרה

מחלקת התביעות היא שתקבל את התיק הפלילי של החשוד בסוף קיום החקירה במשטרה, זו העת שבה מחליטה המשטרה באמצעות המחלקה ולאחר עיון בתיק האם להגיש כתב אישום ולדרוש את העמדת הנחקר לדין.

אם הוחלט שכן, כתב אישום יוגש כנגד החשוד עקב עבירת תגרה, ולפיו תתבע המדינה את הנאשם ותדרוש להרשיע אותו ולהטיל עליו ענישה הכוללת פיצויים למותקפים, קנסות ואף מאסר בפועל.

האשמה בגין השתתפות ללא צורך בתוצאה 

בחוק העונשין ישנן עבירות המחייבות גרימת תוצאה מסוימת, כך לדוגמה לא ניתן להרשיע בעבירת רצח ללא מות הקורבן, שכן לא התקיימת התוצאה. ואולם, עבירת התגרה איננה כזאת, ולכן מספיקה השתתפות בלבד ללא גרימת נזק לאיש כדי להרשיע. לכך מצטרפת העובדה שאין הבדל האם הנאשם יזם את התגרה או נגרר אליה, גם כאן מספיקה השתתפות בלבד. במישור הנפשי נדרשת מודעות לביצוע העבירה ולנסיבות.

שאלות ותשובות

  • מה העונש על עבירה תגרה במקום ציבורי?

עונש המקסימום על עבירה זו הינו שנת מאסר. אולם ייתכן ותוך ביצוע העבירה נעברו עבירות נוספות שיתחברו יחד לעונש חמור יותר.

  • מה ההבדל בין תגרה לתקיפה?

ההבדל העיקרי הוא שבעבירת תקיפה הנתקף לא משתתף באלימות רק סופג אותה, ולכן גם האשמה והעונש חמורים יותר, בעוד שבעבירת תגרה במקום ציבורי נדרשת השתתפות בלבד והאשמה מתחלקת בין כל המשתתפים בצורה שווה. כיוצא בכך, עונש המקסימום על תקיפה הוא שנתיים, כפול מעונש המקסימום על עבירת תגרה.

  • מה הכוונה במקום ציבורי?

חוק העונשין מגדיר בסעיף 34 כ"ד מקום ציבורי ככל מקום, דרך או בניין שלציבור יש זכות לגשת אליו. בהגדרה נכנסים גם אמצעי תחבורה ציבורית, מקומות שנדרש לשלם אליהם כניסה ומקומות שלא.

משרדנו בראשות עורך דין פלילי שי רודה מתמחה בתחום הדין הפלילי כבר שנים רבות, ומאפשר ייעוץ דיסקרטי וזמינות 24/7.  המשרד עוסק בייצוג וליווי משפטי לחשודים ונאשמים בעבירות פליליות חמורות, וכן בייצוג וליווי חשודים ונאשמים שהינם נאשמים נורמטיביים.

לייעוץ וייצוג מקצועי השאירו פרטים:
עורך דין פלילי שי רודה <br> מומחה למשפט פלילי
עורך דין פלילי שי רודה
מומחה למשפט פלילי

כותב המאמר הינו:
עורך דין פליל שי רודה מומחה בייצוג חשודים ונאשמים בעבירות חמורות ובמשפט פלילי עם ניסיון רחב של מעל ל15 שנים.

לייעוץ וייצוג צרו קשר חבל על כל רגע ⚖️

צור קשר >>>
לייעוץ וייצוג מקצועי חייגו או השאירו פרטים:
050-2292229
עוד בקטגוריה
תחומי התמחות
עבירות אלימות ותקיפה כוללות בחובן גם עבירות אלימות במשפחה (אלמ"ב) כלפי בן זוג לרבות הידוע בציבור כבן זוג, ילדים והורים.
עבירות שוד נחשבות לעבירות היותר חמורות בחוק העונשין, והעונש על עבירת השוד הינו מהחמורים שבעונשים.
עבירות סמים ועבירות סחר בסמים, ובמיוחד עבירות סמים המכונים "סמים קלים" (קנביס [מריחואנה], חשיש), הינו תחום מרכזי בתיקים פליליים כנגד אנשים נורמטיביים.
עבירות מין (עבירת אונס, מעשה סדום, מעשה מגונה) הינן מהחמורות שבעבירות, והן מחולקות לכמה קטגוריות
עבירות הימורים הינם כל הסדר שלפיו ניתן לזכות בכסף, שווה כסף או בטובת הנאה, והזכייה תלויה בניחושו של דבר
עבירת רצח הינה העבירה הכי חמורה שבחוק העונשין, ולכן העונש על מי שהורשע בעבירת רצח הוא מאסר עולם ועונש זה בלבד.