עורך דין שי רודה
זמין 24/7
שד' שאול המלך 8, בית אמות משפט, תל-אביב

לייעוץ התקשרו – 050-2292229 או השאירו פרטים:

  חידושים במשפט הצבאי שנכנסו לתוקף בשנת 2018

  תוכן עניינים

  מספר שינויים נכנסו לתוקף בשנת 2018 ביוזמת הפרקליטות הצבאית, בעיקר בנוגע להיעדרות משירות ושימוש בסמים. חידושים במשפט הצבאי הינם בעלי מכנה משותף מתוך מגמה להעלות את הרף הפלילי על מנת למנוע הכתמת החייל ברישום פלילי אשר הינו בעל השלכות להמשך לחייו.

  התקנות החדשות והתיקונים נועדו לאפשר לחיילים לחזור לדרך הישר, לשקם עצמם ולסיים את השירות הצבאי באופן תקין. בנוסף הכוונה בצה"ל היא לצמצם את כמות החיילים הכלואים בבתי סוהר צבאיים ולהקטין את הנשירה משירות.

  עבירות סמים

  משפט צבאי אשר מתקיים בגין עבירות סמים מאפשר לפרקליטת הצבאית להימנע מהגשת כתב אישום כאשר מדובר בעבירה ראשונה שלא בנסיבות צבאיות. במקום זאת, רשאית הפרקליטות לנקוט במהלך של הסדר מותנה המחייב את החייל שלא לחזור על עבירות סמים ולהיות מוכן להיבדק בכל עת במצ"ח. חיילים אשר יסרבו למסור דגימת שתן לגילוי סם, יעברו לשיפוט בדין משמעתי ביחידה וזאת במקום להיות מואשמים בבית הדין הצבאי. הרפורמה ביחס לעבירות סמים, אין משמעותה התרת שימוש בסם על ידי חיילים ולא תהיה הקלה עם עבירות חוזרות ובנסיבות חמורות.

  עורך דין צבאי מומחה לעבירות סמים

  היעדרות משירות

  הנחיות התביעה הצבאית משנת 2018 אשר פורסמו על ידי הפרקליטות הצבאית הראשית, קובעות שינויים במדיניות האכיפה כנגד חיילים נעדרים מן השירות ללא אישור. מטרת ההנחיה החדשה היא כי השיפוט יתבצע על ידי מפקדים ורק במקרים של היעדרות ממושכת או חוזרת, יוגש כתב אישום לבית הדין הצבאי. חיילים משתמטים אשר לא התייצבו ליום הגיוס, יועמדו לדין בבית דין צבאי רק כעבור שנה וחצי של היעדרות במקום שנה כפי שהיה נהוג עד היום.

  חיילים שנעדרו לאחר שהתייצבו בבסיס הקליטה והמיון, אך ערקו בטרם הוצבו ביחידה, יועמדו לדין לאחר 180 ימים של היעדרות במקום 120 עד כה. חייל אשר נעדר משירות יכול להסדיר את ענייניו מבלי להישפט בבית דין צבאי, אולם אם לא יעשה כן, הוא צפוי להחמרה בעונשו. בכל מקרה של הגשת כתב אישום, רשאי ואף מומלץ לחייל להיוועץ עם עורך דין צבאי לצורך הכרת הזכויות והמשמעויות המשפטיות של העבירה.

  שי רודה עורך דין צבאי מומחה

  חוק נכי צה"ל

  חוק חדש אשר נכנס לתוקף בנוגע לחיילי קבע אשר נפצעו או חלו עקב השירות הצבאי, קובע כי איש קבע יכול לתבוע את קצין התגמולים לצורך הכרה בזכות נכה באם הפגיעה נגרמה בפעילות מבצעית או אימונים לקראת פעילות בלבד. במקרים אחרים, החייל שנפגע ייאלץ לתבוע את הביטוח הלאומי.

  חידושים ושינויים בדין הצבאי מלמדים כי תחום המשפט הינו דינמי ודורש עדכון במומחיות וידע בידי אנשי משפט מנוסים וכן כאשר הנכם זקוקים לסיוע במשפט צבאי, יש לוודא כי אתם מקבלים ליווי משפטי מקצועי בידי עורך דין צבאי הבקיא בתחום.

  לייעוץ וייצוג מקצועי השאירו פרטים:

   Picture of עורך דין צבאי שי רודה <br> מומחה למשפט צבאי
   עורך דין צבאי שי רודה
   מומחה למשפט צבאי

   כותב המאמר הינו:
   עורך דין צבאי שי רודה מומחה בייצוג חיילים, קצינים ואנשי צבא במשפט צבאי מול בית הדין עם ניסיון רחב של מעל ל15 שנים.

   לייעוץ וייצוג צרו קשר חבל על כל רגע ⚖️

   צור קשר >>>
   לייעוץ וייצוג מקצועי חייגו או השאירו פרטים:

    עוד בקטגוריה
    תחומי התמחות
    דילוג לתוכן